Άρθρα για 25, Ιανουάριος 2014

Συγγραφέας:Λίλα Πατρόκλου Εικονογράφος:Β. Παπατσαρούχας   Κάποτε, ήταν μια καμήλα που ζούσε στην έρημο και ονειρευόταν το χιόνι… Η Χρυσούλα είναι  μια ξεχωριστή καμήλα,  που μπορεί να γεννήθηκε και να ζει στην έρημο, όμως ονειρεύεται κι επιθυμεί χιονισμένα μέρη. Έτσι, θα ξεκινήσει ένα μεγάλο ταξίδι για να φτάσει στις χιονισμένες εκτάσεις των ονείρων της… Τη Χρυσούλα είχαν… (συνέχεια…)

Στις 5 Απριλίου 2013 πραγματοποιήθηκε ο 7ος Διαγωνισμός «Μαθηματικά και Παιχνίδι» στο πλαίσιο του περιοδικού «Ο Μικρός Ευκλείδης» για μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης των Δημοτικών σχολείων της χώρας μας με στόχο να έλθουν οι μαθητές πιο κοντά στα Μαθηματικά και τις εφαρμογές τους. Σήμερα 25 Ιανουαρίου 2014, στο Αμφιθέατρο του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου… (συνέχεια…)

Με αφορμή αφ’ ενός   το χριστουγεννιάτικο μας παζάρι και αφ’ ετέρου τα εκπαιδευτικά προγράμματα που εκπονούνται με θέματα Το παιδί συναντά τη μοντέρνα τέχνη  και Γεύσεις και μνήμη  με πολύ κέφι και χαρά οι εκπαιδευτικοί Πρωτόπαπα Στέλλα και Στύλου Κατερίνα έφτιαξαν ημερολόγια με έργα μεγάλων ζωγράφων. Τα θέματά τους ήταν  κήποι στην τέχνη ,το παιδί και… (συνέχεια…)