Άρθρα για 9, Νοέμβριος 2013

Το διαθεματικό πρόγραμμα Γυρί-ζωντας την πλάτη μας στη Βία, συνένοχοι στο φόβο δε θα γίνουμε…… Ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2012 και συνεχίζεται… Σ’ αυτό συμμετέχουν όλες οι τάξεις του σχολείου, στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης και στόχος είναι η πρόληψη και η αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και όχι μόνο, φαινόμενο που έχει αναδειχθεί ως μείζον… (συνέχεια…)

ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΕΚΑΔΕΣ Εδώ θα βρείτε παιχνίδια για να κατανοήσουν καλύτερα τα παιδιά τις μονάδες και τις δεκάδες, να παίξουν και να διασκεδάσουν!Από τους αριθμούς πάνω αριστερά διαλέγουμε αν θέλουμε να παίξουμε με μονάδες, δεκάδες, εκατοντάδες ή κάποιο συνδυασμό τους!  Στόχος  μας είναι να σχηματίσουμε τον αριθμό που γράφει το πράσινο κουτάκι. Για να το… (συνέχεια…)