24 Μαΐ 2013

8ος Διαγωνισμός Ζωγραφικής με θέμα «The way of the two brothers»

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Δράσεις, Πολιτισμός

Το Υπουργείο Παιδείας, Νεολαίας και Αθλητισμού της Δημοκρατίας της Τσεχίας διοργανώνει Διαγωνισμό Ζωγραφικής με θέμα «The way of the two brothers », ο οποίος είναι αφιερωμένος στην 1150η επέτειο του εκχριστιανισμού των Σλάβων από τους Ισαποστόλους αδελφούς Κύριλλο και Μεθόδιο. Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ και Ε΄ τάξεων των Δημοτικών Σχολείων ηλικίας 6 έως 11 ετών και έχουν κληθεί να συμμετάσχουν σε αυτόν, εκτός από τους Τσέχους μαθητές, παιδιά από την Ελλάδα, την Σλοβακία, την Πολωνία και την Βουλγαρία.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τις ρίζες του σλαβικού πολιτισμού, την συμβολή της αποστολής των δύο μοναχών από την Θεσσαλονίκη στους τομείς της θρησκείας, των γραμμάτων και της εκπαίδευσης γενικότερα και πως το γεγονός αυτό μπορεί  να αποτελέσει ένα θετικό πρότυπο σήμερα.

Οι μαθητές  μας έστειλαν τα έργα τους  και εμείς τους ευχόμαστε καλή επιτυχία!

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ  ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Ετικέτες:

1 σχόλιο προς “8ος Διαγωνισμός Ζωγραφικής με θέμα «The way of the two brothers»”

1. diagonismoi είπε:

Ωραίος διαγωνισμός.