22 Μάι 2013

Διακοπές στο σχολείο!

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Αλληλεγγύη, Δράσεις, Σας προτείνουμε....

Το μύνημα της ΕΛΙΞ για τον εθελοντισμό το περιβάλλον και τον πολιτισμό

Εθελοντικά Προγράμματα Μικρής Διάρκειας στα Σχολεία της  Ελλάδας από την  ΕΛΙΞ

Τα προγράμματα  διοργανώνονται από την οργάνωση  ΕΛΙΞ υπό την αιγίδα Οργανισμών  Τοπικής Αυτοδιοίκησης  και τη χορηγία του ιδρύματος Σταύρου Νιάρχου

Η  Μη Κυβερνητική Οργάνωση ΕΛΙΞ  με στόχο  ένα καλύτερο κόσμο, σ αυτούς τους χαλεπούς καιρούς “απλώνει”  όπως και το 2012 την εθελοντική της προσφορά στα σχολεία  και στα παιδιά της γειτονιάς.

Με εθελοντές από όλο τον κόσμο που έχουν ως κύριο ενδιαφέρον τους το αίσθημα της προσφοράς για τις ανάγκες μιας τοπικής κοινότητας  , μετά τις  20 Ιούνη  η ΕΛΙΞ βγάζει  τους μικρούς μαθητές από τα σπίτια τους  και τους φέρνει διακοπές στο σχολείο.

Από τις 8 το πρωί ως τις δύο το μεσημέρι οι μαθητές  απασχολούνται από  τους εθελοντές ,γνωρίζουν νέους από άλλες χώρες, τη γλώσσα τους ,τον πολιτισμό τους  και  μεσα από  εκπαιδευτικά προγράμματα  εκφράζονται μέσα από ένα παιχνίδι, μια θεατρική παράσταση,  ένα εικαστικό έργο ή ότι άλλο δημιουργήσει η παιδική τους φαντασία!

Οι εθελοντές εκτός από τη δημιουργική απασχόληση  στα παιδιά  προσφέρουν εθελοντική εργασία  και σε ανάγκες του σχολείου που τους φιλοξενεί .

Summer_in_the_School_by_ELIX_1Summer_in_the_School_by_ELIX_5

ELIX16_Summer_in_School_8

ELIX16_Summer_in_School_4

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ

«Διακοπές στο Σχολείο» στον Δήμο Αθηναίων

Πρόγραμμα "Διακοπές στο Σχολείο" από την ΕΛΙΞ

Το Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος» στηρίζει το πρόγραμμα της ΕΛΙΞ για δημιουργική απασχόληση παιδιών στο Δήμο Αθηναίων.

Η Μη Κυβερνητική Οργάνωση “ΕΛΙΞ”, αντλώντας από την 25ετή εμπειρία της στο χώρο του εθελοντισμού, του σχεδιασμού και της υλοποίησης δράσεων με κοινωνικό αντίκρισμα, δημιουργεί, με την υποστήριξη του Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος», το πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης για παιδιά 6 έως 12 ετών με τίτλο “Διακοπές στο Σχολείο”.

Στόχος του προγράμματος είναι να υποστηρίξει τους εργαζόμενους γονείς και τις οικογένειες που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες, προσφέροντας την δυνατότητα στα παιδιά τους να συμμετέχουν σε δραστηριότητες όπου θα αναδειχθούν τα ενδιαφέροντά τους και θα αναπτυχθούν τα ταλέντα τους μέσα από ένα πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης με ομάδες καταρτισμένων εθελοντών από όλο τον κόσμο και ειδικών παιδαγωγών της ΕΛΙΞ.

Μέσω διαδραστικών παιχνιδιών και ειδικά σχεδιασμένων προγραμμάτων για παιδιά, αλλά και με πολύ κέφι, οι διεθνείς ομάδες εθελοντών της ΕΛΙΞ με την καθοδήγηση ειδικών παιδαγωγών,  θα απασχολήσουν δημιουργικά για ορισμένες ώρες την ημέρα τα παιδιά, στον οικείο χώρο του σχολείου, προσφέροντας τους μια διαπολιτισμική εμπειρία που καταργεί τις διαφορές ανάμεσα στους λαούς. Τα παιδιά που θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα «Διακοπές στο Σχολείο» θα περάσουν δημιουργικά τον χρόνο τους με διάφορες δραστηριότητες, όπως αθλητισμό, θεατρικό παιχνίδι, εικαστικά, χορό και ομαδικά παιχνίδια, ενώ παράλληλα θα συμμετέχουν σε δραστηριότητες περιβαλλοντικής και διαπολιτισμικής εκπαίδευσης.

Τα προγράμματα θα φιλοξενηθούν σε δημοτικά σχολεία του Δήμου Αθηναίων φιλοδοξώντας να καλύψουν ανάγκες όχι μόνο των κατοίκων της περιοχής αλλά και γειτονικών Δήμων.

Η συμμετοχή είναι ΔΩΡΕΑΝ και ανοιχτή σε όλα τα παιδιά 6-12 ετών.

Η μεταφορά και η σίτιση των παιδιών είναι ευθύνη των γονιών.

Για τις εγγραφές των παιδιών θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας (προτεραιότητα σε οικογένειες με οικονομικές δυσκολίες σε συνεργασία με τις υπηρεσίες του Δήμου)

Το πρόγραμμα της ΕΛΙΞ «Διακοπές στο Σχολείο» στηρίζεται από το Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος», ως μέρος της τριετούς πρωτοβουλίας του Ιδρύματος, προς ενίσχυση όσων χρήζουν ιδιαίτερης βοήθειας λόγω της τρέχουσας κοινωνικοοικονομικής κρίσης στην Ελλάδα και τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων.

Η κα Ελένη Γαζή, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της ΕΛΙΞ, αναφέρει: “Η πολυετής δράση μας στοχεύει διαρκώς στην ικανοποίηση αναγκών γύρω μας, μέσα από την ενεργή συμμετοχή των εθελοντών μας στα κοινά. Προσπαθούμε διαρκώς να μεταλλάσουμε την ατομική ευαισθησία και εγρήγορση των εθελοντών μας σε συλλογικό χρέος. Καθώς ανήκουμε σε «σύνολα», έχουμε ανάγκες σύμπραξης και σύμπλευσης. Οι δράσεις του προγράμματος «Διακοπές στο Σχολείο», στοχεύουν να υπηρετήσουν τις αυξημένες ανάγκες υποστήριξης ομάδων της κοινωνίας σήμερα, του «συνόλου» στο οποίο όλοι ανήκουμε. Θα δώσουμε με τρόπο δημιουργικό και ευφάνταστο, τη δυνατότητα σε 700 εως 1.000 παιδιά να γνωρίσουν μαζί με 150 εθελοντές από διάφορες χώρες, μια μοναδική πολυπολιτισμική βιωματική εμπειρία”.