Σήμερα οι μαθητές  της Ε΄και ΣΤ΄τάξης στα πλαίσα του εκπαιδευτικού προγράμματος “στοπ στη βία”, μαζί με το σχολικό  σύμβουλο της 10ης  εκπ. περιφέρειας Χάρη Παπαδόπουλο, διάβασαν το βιβλίο της ΕΨΥΠΕ  “μου έκλεψαν το όνομά μου” και συζήτησαν για την ενδοσχολική βία ,  μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους και   κατέθεσαν τις προτάσεις τους.

Σας το προτείνουμε ήταν πολύ ωραία εμπειρία!

«Μου έκλεψαν το όνομά μου»
του Ισπανού πολυβραβευμένου Συγγραφέα – Εικονογράφου
Tàssies (Josep Antoni Tàssies Penella)
σε μετάφραση Δημήτρη Ψαρρά.
Με κείμενο ουσιαστικό, συγκινητικό και εξαιρετικά αληθινό
και με εικονογράφηση που μεταφέρει
ενός μαθητή/ θύματος σε μια ιστορία ενδοσχολικής βίας.
Το βιβλίο απευθύνεται σε παιδιά/ εφήβους/ γονείς/ εκπαιδευτικούς.

«Μου έκλεψαν το όνομά μου»του Ισπανού πολυβραβευμένου Συγγραφέα – ΕικονογράφουTàssies (Josep Antoni Tàssies Penella)σε μετάφραση Δημήτρη Ψαρρά.Με κείμενο ουσιαστικό, συγκινητικό και εξαιρετικά αληθινόκαι με εικονογράφηση που μεταφέρειτην ένταση του προβλήματος, ο Tàssies ξεδιπλώνει τις σκέψεις και τα συναισθήματα ενός μαθητή/ θύματος σε μια ιστορία ενδοσχολικής βίας.Το βιβλίο απευθύνεται σε παιδιά/ εφήβους/ γονείς/ εκπαιδευτικούς.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Ετικέτες: