19 Ιαν 2013

“Καλοί και κακοί Πειρατές”

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Δράσεις, Πολιτισμός, Σας προτείνουμε...., ΣΤΟΠ στη Βία, Φιλαναγνωσία

Την Τρίτη 21/1/2013 θάρθει  στο σχολείο μας ο  συγγραφέας Αντώνης  Παπαθεοδούλου για την παρουσίαση του βιβλίου του “Καλοί και κακοί Πειρατές” Η παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων , φιλαναγνωσίας και στοπ στη βία.

Προετοιμαζόμαστε με πολύ χαρά για να τον υποδεχθούμε!

Ας διαβάσουμε λίγα λόγια για το βιβλίο και ας γνωρίσουμε τον συγγραφέα από το έργο του!

book

“Οι καλοί και οι κακοί πειρατές”, Εκδόσεις Παπαδόπουλος
Εικόνες: Ίρις Σαμαρτζή
ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΥΚΛΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ (ΙΒΒΥ) 2012
ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΒΓΕ 2012

Οι πειρατολόγοι κι οι πειρατομελετητές στο βιβλίο αυτό μέσα θα βρούνε, τί λένε οι καλοί κι οι κακοί πειρατές αν τα καράβια τους συναντηθούνε! Ένα αστείο, παιχνιδιάρικο και πολύχρωμο πειρατικό βιβλίο για να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε διαφορετικά κάθε λογής “κακούς” ή απλώς για να σκάσουμε στα γέλια!

• Άραγε τι μπορείς να απαντήσεις σε κάποιον που σε ενοχλεί και τα βάζει μαζί σου; Οι καλοί πειρατές βρίσκουν τον πιο όμορφο τρόπο! Απαντούν στη βία χωρίς βία! Απολαυστικό βιβλίο που διαβάζεται από όλες τις ηλικίες γιατί η λεκτική βία μας αφορά όλους και συχνά ξεχνάμε πόσο πληγώνουμε ακόμη και με τα λόγια μας.
Ανθούλα Σερλιδάκη
  • Ποιος είπε ότι πάντα το κακό κερδίζει;
Ποιος είπε ότι οι καλοί δεν μπορούν ν’ αντισταθούν;
Πάντα, σε οτιδήποτε άσχημο μας συμβαίνει, υπάρχει και η άλλη όψη, η αισιόδοξη. Και όλα αυτά μάς τα  δείχνει ο Αντώνης Παπαθεοδούλου με χιουμοριστική διάθεση
στο πολύ όμορφο βιβλίο του “οι καλοί και οι κακοί πειρατές” με λόγο λιτό, ζωντανό, καθημερινό και  εικονογράφηση πολύ ελκυστική. Ένα βιβλίο που δύσκολα το αφήνεις από τα χέρια σου και ακόμα πιο
δύσκολα γλιτώνεις από την επιμονή των παιδιών σου που θέλουν να το ακούσουν “…μόνο μια φορά ακόμα, αλήθεια!…”
Ιωάννα Τσισμαλίδου