Συμμετοχή της Παιδαγωγικής Ομάδας του σχολείου στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «Ανοικτό και Συμπεριληπτικό Σχολείο»

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 10 06 141425

Δελτίο Τύπου του 94ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης

Το 94ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης με χαρά ανακοινώνει ότι υλοποίησε φέτος για πρώτη φορά το σχέδιο Erasmus+! Μέσω του προγράμματος, οι εκπαιδευτικοί μας είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους, τις γνώσεις τους και να ανταλλάξουν εμπειρίες με συναδέλφους από άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ προσφέρει μια μοναδική ευκαιρία στους εκπαιδευτικούς να εισέλθουν σε ένα διακρατικό εκπαιδευτικό περιβάλλον, όπου μπορούν να διαμοιραστούν τις γνώσεις τους με άλλους επαγγελματίες. Η συμμετοχή και η εμπειρία αναμένεται να αναβαθμίσει την ποιότητα της εκπαίδευσης που προσφέρουμε στους μαθητές μας.

Η επιμόρφωση έλαβε χώρα στο στο Instituto Politechnico de Santarem της Πορτογαλίας τη δεύτερη εβδομάδα του Ιουλίου 2023. Το σχέδιο με τίτλο “Ανοικτό και Συμπεριληπτικό Σχολείο» (KA1 Learning Mobility of Individuals) συμπεριέλαβε τις εξής επιμορφωτικές ενότητες:

1. Ανθρώπινα Δικαιώματα και Δικαιώματα του Παιδιού
  2. Διαφορετικότητα και Συμπερίληψη
  3. Ταυτότητα και ενεργός Πολίτης
  4. Εκπαιδευτικά εργαλεία και καλές πρακτικές
  5. Τυπική, άτυπη και μη τυπική εκπαίδευση
  6. E-twinning

Τα θεματικά πεδία προσεγγίστηκαν ολόπλευρα, ξεκινώντας με το θεωρητικό μέρος των θεματικών και μετάβαση σε πρακτική άσκηση, καθώς και προσομοίωση σε περιβάλλον σχολικής τάξης. Επιπλέον, οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε δραστηριότητες εντός κι εκτός αίθουσας.

Η Παιδαγωγική Ομάδα του 94ου Δημοτικού Σχολείου ανυπομονεί να μοιραστεί την εμπειρία της συμμετοχής στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ και να επεκτείνει τις συνεργασίες με εκπαιδευτικούς άλλων χωρών.

Εκ μέρους της Παιδαγωγικής Ομάδας του 94ου Δημοτικού Σχολείου,

Κούφα Μαριάνα

Πετρομελίδου Αναστασία

Μπύρου Αναστασία

Γιουψάνη Αποστολία

Παπούντζα Μαρία

Μιχαηλίδου Μαρία

Κοκκινίδου ΒασιλικήΔελτίο τύπου 94ο Δημ. Σχ. Θεσσαλονίκης page 0002 Δελτίο τύπου 94ο Δημ. Σχ. Θεσσαλονίκης page 0003

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.