Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού 2023-«Τρέχω για το ΕΥ».

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού,  το σχολείο μας συμμετείχε  στην πανελλαδική σχολική σκυταλοδρομία  που πραγματοποιήθηκε στις 29 Σεπτεμβρίου 2023, με θέμα «Τρέχω για το ΕΥ» (ΕΥζειν-ΕΥτυχία-ΕΥσυνειδησία-ΕΥαγωνίζεσθαι-ΕΥρωστία-ΕΥημερία-ΕΥθύνη- ΕΥγένεια).

Οι μαθητές/μαθήτριες έτρεξαν μια συμβολική διαδρομή, διαλέγοντας για ποιο «ΕΥ» τρέχουν (π.χ. για την ΕΥτυχία).   Με τον τρόπο αυτό  ¨πραγματοποιήθηκε¨ μια Πανελλαδική «Σκυταλοδρομία του ΕΥ» υποστηρίζοντας όλοι μαζί το κεντρικό θέμα «Τρέχω για το ΕΥ».

Η συμβολική αυτή διαδρομή, εκτός από την αθλητική της διάσταση, εμπεριείχε και τις Ολυμπιακές Αξίες των οποίων η επιρροή είναι απαράμιλλη στην βελτίωση της κοινωνίας μας. Τα παιδιά έτρεξαν, τελικά, για να υπενθυμίσουν σε όλους μας ότι το ΕΥ (ΕΥζειν-ΕΥτυχίαΕΥσυνειδησία-ΕΥαγωνίζεσθαι-ΕΥρωστία-ΕΥημερία-ΕΥθύνη-ΕΥγένεια) είναι η επιδιωκόμενη στάση ΖΩΗΣ που πρέπει να κατακτάται με προσπάθεια, στοχοπροσήλωση και  ηθική ακεραιότητα.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών φυσικής αγωγής και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, γιορτάσαμε, μέσα από συνδυαστικές αθλητικές, καλλιτεχνικές και εκπαιδευτικές δράσεις, τη χαρά της άθλησης!

1696015291233 γγγ ααα βββ 1696015291207 1696015291227

Κατηγορίες: Α, Β1, Β2, Γ, Δ1, Δ2, Ε1, Ε2, Εκδηλώσεις, ΣΤ1, ΣΤ2, Σχολικό Έτος 2023-2024. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.