Ενημέρωση γονέων για εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς καλημέρα σας.

Σύμφωνα με οδηγίες που εστάλησαν στο νηπιαγωγείο μας, η εκπαίδευση των μαθητών μας θα συνεχιστεί, εξ αποστάσεως, μέσω webex, καθόσον χρόνο το νηπιαγωγείο θα παραμείνει κλειστό, προς αποφυγή διασποράς του κορονοϊού.
Οι εκπαιδευτικοί του κάθε τμήματος θα στείλουν σε κάθε μαθητή έναν υπερσύνδεσμο στον οποίο θα μπείτε τις ημέρες και ώρες που θα ενημερώσουν, μέσω του μηνύματός τους.
Η είσοδος και η εγγραφή στην πλατφόρμα του webex είναι εξαιρετικά εύκολη και δεν αφορά την εγγραφή του μαθητή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, όπου θα χρειαζόταν ο αριθμός μητρώου μαθητή-μαθήτριας.
Παρακαλούμε:
1ο.Να  γράψετε το όνομα του μαθητή δίπλα στο όνομά σας , στην ηλεκτρονική σας διεύθυνση, προκειμένου να γνωρίζει η κάθε εκπαιδευτικός το μαθητή που αφορά η ηλεκτρονική διεύθυνση.
2ο.Καθόλη τη διάρκεια του μαθήματος οι γονείς να παραμείνουν εντός του χώρου αλλά με διακριτική απόσταση από τον υπολογιστή, προκειμένου να διεξαχθεί απρόσκοπτα η εξ αποστάσεως διδασκαλία.
3ο.Να μη φωτογραφίσετε-βιντεοσκοπήσετε-δημοσιεύσετε την τηλεσυνάντηση, καθότι απαγορεύεται, σύμφωνα με το νόμο περί προσωπικών δεδομένων.
4ο. Αν το τέκνο σας δεν παρακολουθήσει την εξ αποστάσεως διδασκαλία, να μας ενημερώσετε, μέσω μαιλ για τον ακριβή λόγω της μη συμμετοχής του. Παρακαλώ μη στέλνετε email σε περίπτωση που θα παρακολουθήσει κανονικά το παιδί σας  ή και με κάποιες απουσίες, γιατί η χωρητικότητα του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του ΠΣΔ είναι μικρή.
Πληροφορούμε ότι τα μαθήματα θα διεξάγονται, καθημερινά τις εργάσιμες ημέρες και κατά τις ώρες 14:00-16:20 με εναρκτήρια ημερομηνία την Τετάρτη  18-11-2020. Οι ημέρες και ώρες των μαθημάτων δεν υπάρχει δυνατότητα να υποστούν οποιαδήποτε μετατροπή, καθότι έχουν έτσι οριστεί από το Υπουργείο Παιδείας
Σας ενημερώνουμε, τέλος ότι το νηπιαγωγείο δεν έχει λάβει από το Ελληνικό δημόσιο, αν και έχει γίνει αίτημα από τη διεύθυνσή του, οιονδήποτε  ηλεκτρονικό εξοπλισμό προς διευκόλυνση των μαθητών που δεν δύνανται να έχουν Η.Υ.

Αν κάποιοι γονείς δεν έχουν λάβει το παρόν μήνυμα και στο email τους  από το νηπιαγωγείο μας παρακαλώ να στείλουν το email τους με το όνομα του παιδιού τους στο  ηλεκτρονικό μας ταχυδρομείο στην ηλεκτρονική διεύθυνση: «mail@8nip-koryd.att.sch.gr»

Ευχόμαστε όλα να πάνε καλά κατά το δύσκολο, για όλους μας, αυτό διάστημα.

Οι εκπαιδευτικοί του 8ου νηπιαγωγείο Κορυδαλλού