Ανακοίνωση για τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου

Σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 17/11 θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου 9:00 με 10:00. Τα παιδιά θα έρθουν στο χώρο του σχολείου χωρίς τσάντες και θα αποχωρήσουν αμέσως μετά.

Ανακοίνωση για εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, θα γίνουν την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου και ώρα 8:30-9:30. Οι μαθητές θα έρθουν χωρίς τις τσάντες τους και θα φέρουν μαζί τους μόνο το νερό τους. Μετά το τέλος της γιορτής, θα αποχωρήσουν.

Οι εκπαιδευτικοί

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Ολοήμερα τμήματα:

Η σχολική μας τσάντα: Το παιδί φέρνει μαζί του την τσάντα του. Μέσα υπάρχει:

1. Το πρωινό του.
  2. Κουτάλι ή πιρούνι.
  3. Πετσέτα (τη στρώνει για να γευματίσει)
  4. Ένα πακέτο μωρομάντηλα.
  5. Αλλαξιά (εσώρουχο, κάλτσες, μπλούζα, παντελόνι), διαμορφώνουμε την αλλαξιά ανάλογα με την εποχή.
  6. Το παγουρίνο του επάνω στο οποίο είναι γραμμένο το όνομά του και είναι εύκολο στο να ανοίγει και να κλείνει.
  7. Πακέτο με χαρτομάντηλα.

Ελέγχουμε, κάθε μέρα την τσάντα του παιδιού μας, ώστε να έχει μέσα τα παραπάνω και να είναι καθαρή. Δεν περιέχει τίποτε άλλο, εκτός αν ζητηθεί από τις νηπιαγωγούς.

Παιχνίδια δεν φέρνουμε από το σπίτι.

Μεσημεριανό φαγητό:

Καθημερινά τοποθετούμε το μεσημεριανό φαγητό σε ένα δοχείο, αποκλειστικά μεταλλικό, με μεταλλικό καπάκι. Γράφουμε το όνομα του παιδιού στο καπάκι και στο πλάι του δοχείου, με ανεξίτηλο μαρκαδόρο στο σκεύος ή σε αυτοκόλλητο που κολλάμε πάνω σε αυτό. Κάθε μέρα ελέγχουμε ώστε το όνομα να είναι γραμμένο και στα δύο μέρη του σκεύους. Τοποθετούμε το δοχείο με το φαγητό μέσα σε ένα τσαντάκι (τσάντα ολοήμερου). Στο τσαντάκι αυτό τοποθετούμε επίσης  κουτάλι ή πιρούνι στα οποία θα αναγράφεται, επίσης το όνομα του παιδιού και μία πετσέτα.

Είναι σημαντικό, κάθε μέρα να ενημερώνετε τα παιδιά:

α. Τι φαγητό έχουν

β. Αν δεν χρειάζεται ζέσταμα.

γ. Αν κάτι (σαλάτα, τυρί κλπ) πρέπει να μπει στο ψυγείο και να παραμείνει εκεί.

Στο σπίτι καθημερινά κάνετε πρόβα την εξής διαδικασία:

1. Στρώσιμο πετσέτας
  2. Μεταφορά και τοποθέτηση του κουταλιού ή του πιρουνιού από την τσάντα στην πετσέτα (σε καμμιά περίπτωση το παιδί δεν παίζει με αυτά).
  3. Τοποθέτηση του δοχείου με το φαγητό πάνω στην πετσέτα.

Μεσημεριανή Ξεκούραση-Ύπνος.

Σε μια τσάντα πολλαπλών χρήσεων (μικρού μεγέθους) βάζετε ένα μικρό σεντόνι (κούνιας) και ένα μικρό μαξιλάρι τα οποία παίρνετε στο σπίτι, κάθε Παρασκευή για να τα πλύνετε και να τα επαναφέρετε τη Δευτέρα.

Τι τρώμε;

Ας αρχίσουμε από το εάν τρώμε! Κάποια παιδιά παρουσιάζουν δυσκολία στο να φάνε. Θα προσπαθήσουμε να τρώμε  όλοι  μαζί και να επικοινωνήσουμε τη σημασία του μεσημεριανού φαγητού για την υγεία και τη δύναμή μας. Ωστόσο τα τελευταία χρόνια, μέσα από έρευνες παιδοψυχολόγων, έχει καταδειχτεί, με σαφήνεια, ότι ένας από τους λόγους της νευρικής ανορεξίας ή της παχυσαρκίας (φαινόμενα που τα τελευταία χρόνια πληθαίνουν) οφείλεται στην καταπίεση που νιώθει ένα παιδί τις ώρες του φαγητού. Αν κάποιο παιδί αρνείται με πίσμα να φάει ή κλαίει ή μας λέει ότι φούσκωσε η κοιλίτσα του, για λόγους παιδοψυχολογικούς δεν πρέπει να το πιέσουμε. Μιλήστε στο σπίτι μαζί

του, εξηγήστε τη σημασία του φαγητού και τα οφέλη και το ίδιο, αντίστοιχα, θα κάνουμε κι εμείς στην τάξη.

Τι μπορούμε να βάλουμε για μεσημεριανό:

Στερεές τροφές, όσπρια, κρέας, ρύζι, πίτες, μακαρόνια. ΟΧΙ σούπες, γενικά όχι φαγητά με ζουμιά (π.χ.εάν έχετε φακές για μεσημεριανό, φροντίστε να μην έχουν πολλά ζουμιά), όχι τροφές με κόκκαλα. Βάλτε φαγητά που ξέρετε ότι το παιδί τρώει με ευχαρίστηση, συνδιάστε το υγιεινό φαγητό με τις επιθυμίες του.

Ανακοίνωση Αγιασμού

Καλησπέρα σας και καλή σχολική χρονιά!

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο αγιασμός μας θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 12/9/2022 στις 9: 20 π.μ. στον αύλειο  χώρο του σχολείου μας.

Την ημέρα αυτή τα παιδιά θα αποχωρήσουν με τους γονείς τους μετά τον αγιασμό.

ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 8Ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ.

ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ 8ΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ!
ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΓΓΡΑΨΟΥΝ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ (ΩΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ 17:30) ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 5-9-2022 ΕΩΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9-5-2022 ΚΑΙ ΩΡΕΣ 10:00πμ ΜΕ 12:00πμ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΜΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ.
ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ, ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ, Η ΦΟΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ-ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 17:30

ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ, ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ!

Τελευταία τηλεδιάσκεψη με ψυχολόγο.

Η τελευταία μας συνάντηση, που θα πραγματοποιηθεί αύριο στις 21.00, θα αφορά σε γενικά θέματα προστασίας των παιδιών (τάμπλετ, κίνδυνοι κλπ) και θα περιλαμβάνει και στρατηγικές τοποθέτησης των γονέων στις σχέσεις των παιδιών με άλλα άτομα του οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος.
Αυτή η θεματολογία θα αναλυθεί μόνο μία φορά αυτή την εβδομάδα.
Νατάσσα Κουμπούρου
Ψυχολόγος/ Ειδικός Θεραπευτικού Παιχνιδιού
1ο link
  Anastasia Koubourou is inviting you to a scheduled Zoom meeting.
Topic: My Meeting
Time: Jun 8, 2022 09:00 PM Athens