Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις

Αγιασμός

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 στις 8.30 π.μ θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος Αγιασμός.

Ευχή όλων να έχουμε μια όμορφη και δημιουργική χρονιά!

Kindergarten clipart biezumd

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΩΡΑΡΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

7.45 -8.00 πμ: Πρωινή ζώνη(αφορά σε παιδιά που φοιτούν στα ολοήμερα τμήματα και το έχουν ήδη δηλώσει)

8.15 -8.30 π.μ :Προσέλευση παιδιών

13.00 μ.μ :Αποχώρηση  κλασσικών τμημάτων

16.00  μ.μ :Αποχώρηση ολοήμερων τμημάτων

Η προσέλευση και αποχώρηση των παιδιών του νηπιαγωγείου και μόνο γίνεται από την πίσω πόρτα του σχολείου(απέναντι από το βενζινάδικο). Παρακαλούνται οι γονείς να ανεβάζουν τα παιδιά στα σκαλάκια του νηπιαγωγείου και να τα παραδίδουν με ασφάλεια στους εκπαιδευτικούς.Κατά τον ίδιο τρόπο θα γίνεται και η αποχώρησή τους.Κρίνεται απαραίτητη η συνέπεια όλων μας ως προς τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου μας.

ΤΣΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙΩΝ

Οι τσάντες των παιδιών να περιέχουν τα ακόλουθα:

• Μια μικρή πετσετούλα
  • Παγούρι με νερό και τάπερ με το φαγητό τους(γραμμένα και στα δυο το ονοματεπώνυμο του παιδιού)
  • Υγιεινές και ισορροπημένες επιλογές δεκατιανού (πχ τοστ, φρούτο κομμένο σε μικρά κομμάτια, αυγό, χυμός, κουλούρι, γιαούρτι κλπ και απαγορεύονται πατατάκια/τσιπς)
  • Μια ολοκληρωμένη αλλαξιά (σε περίπτωση ατυχήματος)
  • Ξεχωριστό τάπερ για το μεσημεριανό τους (αφορά στα παιδιά του ολοήμερου και πάλι πρέπει να είναι γραμμένο το ονοματεπώνυμο του παιδιού)
  • Χαρτομάντηλα-μωρομάντηλα

Επίσης στον χώρο του σχολείου μας λειτουργεί κυλικείο με πολύ υγιεινές επιλογές.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Συναντήσεις με γονείς για την πρόοδο των παιδιών θα γίνονται κάθε πρώτη του μήνα.Εννοείται ότι θα γίνονται οποτεδήποτε επιθυμεί ο εκπαιδευτικός ή ο γονέας για οτιδήποτε προκύψει,κατόπιν της μεταξύς  τους συνεννόησης και εντός του εργασιακού ωραρίου των εκπαιδευτικών.

ΦΟΙΤΗΣΗ

Η φοίτηση των παιδιών στο νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική βάση νόμου.

ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ

Σε περίπτωση ασθένειας των παιδιών οι γονείς οφείλουν να κρατήσουν το παιδί σπίτι μέχρι την πλήρη ανάρρωση του για το καλό πρωτίστως του ίδιου του παιδιού και για το καλό της τάξης.

Έτσι σε περίπτωση ασθένειας καλό θα είναι :

• Οι γονείς να ενημερώσουν το σχολείο ειδικά αν πρόκειται για μεταδοτική ασθένεια(γρίπη,ίωση ή κάποια άλλη μολυσματική ασθένεια).
  • Το παιδί να παραμείνει σπίτι έως ότου αναρρώσει πλήρως από  συμπτώματα όπως βήχας, πυρετός, εμετοί, διάρροια. Αυτό βοηθά να αποφευχθεί η εξάπλωση της ασθένειας στο νηπιαγωγείο.
  • Το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο νηπιαγωγείο αφού έχει βελτιωθεί η υγεία του και χωρίς πυρετό για 48 ώρες χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών.Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί ιατρική βεβαίωση.

ΨΕΙΡΕΣ

Καλό θα είναι να γίνεται καθημερινός και συστηματικός έλεγχος των παιδιών στα κεφαλάκια τους από τους γονείς, χρήση αντιφθειρικής λοσιον και ενημέρωση των εκπαιδευτικών σε περίπτωση κρούσματος.

ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ

Καλό θα είναι τα παιδιά να έρχονται με ευκολοφόρετα ρούχα και παπούτσια,όπως επίσης με ρούχα που να μην πειράζει αν λερωθούν.Επίσης δεν χρειάζεται να φορούν κοσμήματα.

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Τα παιχνίδια από το σπίτι απαγορεύονται στο νηπιαγωγείο καθώς μπορεί να προκαλέσουν διαμάχες μεταξύ των παιδιών,δυσκολία στην συγκέντρωσή τους και στεναχώρια σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής.

ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ

Το ιστολόγιο του νηπιαγωγείου μας ενημερώνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα με δειγματοληπτικές και ενδεικτικές φωτογραφίες από δραστηριότητες των παιδιών.

Ελπίζουμε σε μια άριστη όπως πάντα συνεργασία μαζί σας !!