Συνδιδασκαλία αγγλικών με την πρώτη δημοτικού!!

Την Παρασκευή 24 Μαΐου του 2024 στα πλαίσια του σχεδίου δράσης μας για την μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό, μεταβήκαμε στο χώρο του 8ου Δημοτικού για να παρακολουθήσουμε ένα μάθημα αγγλικών με την πρώτη Δημοτικού.

SAM 1660 SAM 1661

Η κ. Ράνια, η δασκάλα των αγγλικών ήταν πολύ καλή μαζί μας. Τα παιδιά μας υποδέχτηκαν στην παρέα τους και μοιραστήκανε τα θρανία τους μαζί μας. Μιλήσαμε για το καλοκαίρι και τα ζώα της θάλασσας.

SAM 1664 SAM 1663 SAM 1666

Ζωγραφίσαμε μια καλοκαιρινή ζωγραφιά μέσα από το βυθό και ονοματίσαμε στα αγγλικά τα πλάσματα τα οποία ζουν εκεί μέσα.

SAM 1659 SAM 1665

Μάλιστα μάθαμε και ένα μικρό ποιηματάκι στα αγγλικά και το είπαμε με την βοήθεια της κ. Ράνιας.

Ευχαριστούμε πολύ για την συνεργασία την κ. Ράνια, τον κ. διευθυντή και όλους τους δασκάλους του δημοτικού.

Όλες αυτές οι δράσεις οικειοποιούν τα παιδιά με το χώρο του δημοτικού. Οι δράσεις συνδιδασκαλίας τους διευκολύνει να αντιληφθούν την λειτουργία του δημοτικού και την διαδικασία του μαθήματος. Στην ερώτηση μας τι σας έκανε εντύπωση, ένας μαθητής μας, απάντησε ότι του κάνει εντύπωση που δεν έχουν παρεούλα.

Και πάλι περάσαμε καλά, γιατί το πιο ωραίο σχολείο είναι το νηπιαγωγείο!!!

Με αγάπη οι δασκάλες και οι μαθητές του 8ου Νηπιαγωγείου!