Σεισμός και επίσκεψη στο 8ο Δημοτικό

10

Την Τρίτη 14 Δεκεμβρίου του 2024 στα πλαίσια του σχεδίου δράσης μας για την μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό, μεταβήκαμε στο χώρο του 8ου Δημοτικού.

εικόνα Viber 2024 05 24 16 34 08 065 1

2

Εκεί τους χαρίσουμε μια αφίσα στους μαθητές της πρώτης τάξης με πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνουμε στην περίπτωση σεισμού.

3

9 10

Τους δώσαμε πληροφορίες για το τι προκαλεί τους σεισμούς και τους δείξαμε την γη που φτιάξαμε με πλαστελίνη και το εσωτερικό της γης με τον πυρήνα, τον μανδύα και τον φλοιό.

8

Επίσης τους παρουσιάσαμε τον αυτοσχέδιο μας σεισμογράφο και τους δώσαμε την πρόκλησή μας για την χριστουγεννιάτικη γιορτή, που στολίστηκε στον πίνακα της τάξης.

4 5

Και η πρόσκλησή μας και η αφίσα μας στολίστηκαν στην αίθουσα της πρώτης τάξης!!!

16 17

Ο διευθυντής μας ξενάγησε στους χώρους του νηπιαγωγείου και είδαμε το μπαζάρ τους με τα βιβλία από το σύλλογο γονέων.

12 13

Στην επιστροφή ζωγραφίσαμε τι μας έκανε εντύπωση.

14 15

Και πάλι περάσαμε καλά, γιατί το πιο ωραίο σχολείο είναι το νηπιαγωγείο!!!

Με αγάπη οι δασκάλες και οι μαθητές του 8ου Νηπιαγωγείου!