ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΚΥΡΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ

ΚΥΡΙΩΣ ΚΤΙΡΙΟ

ΙΔΡΥΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1976 με προεδρικό διάταγμα με την επωνυμία:  8ο 6/θεσιο ΔΣ Πετρουπόλεως.

Το σχολείο στεγαζόταν σε ιδιωτικό μισθωμένο κτίριο Παπαδιαμάντη 7 Κηπούπολη. Το κτίριο ήταν ιδιοκτησία της Γραμματικής Κατεόφορου. Ήταν διώροφη οικοδομή. Είχε δυο αίθουσες σε κάθε όροφο.

Προήχθη από 6/θέσιο σε 7/θέσιο το 1982, από 8/θέσιο σε 9/θέσιο το 1987 και σε 12/θέσιο το 1991.

Το 1988 εντάσσεται στο δοκιμαστικό πρόγραμμα  ΣΔΕΝΠ και εισάγονται οι ειδικότητες Αγγλικής Γλώσσας και Φυσικής Αγωγής.

Το 1985 το Σχολείο μεταστεγάζεται στο διδακτήριο του 7ου ΔΣ Πετρ/λης Κωστή Παλαμά 189 και φιλοξενήθηκε μέχρι το 1994.

Το 1992 απέκτησε οικόπεδο εκτάσεως 4500 τ.μ. μεταξύ των οδών Ηφαίστου – Ακροπόλεως – Ηρακλέους – Κνωσσού στην συνοικία Αγία Τριάδα Κηπούπολη.

Το 2010 ορίστηκε ως ένα από τα 800 Δημοτικά Σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, λειτουργεί έως τις 2:00 μ.μ. για όλους τους μαθητές, εντάσσονται νέες ειδικότητες όπως Εικαστικών, Θεατρικής Αγωγής, Γαλλικά – Γερμανικά, Μουσική.

Από το 2016 λειτουργεί έως τις 1:15 μ.μ. για όλους τους μαθητές.

ΔΙΑΤΕΛΕΣΑΝΤΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

ΑΠΟ ΤΟ  1976

ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ

ΣΥΡΟΣ ΦΩΤΙΟΣ

ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΔΟΥΜΠΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΣΜΥΡΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΟΤΛΙΤΣΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

ΜΑΤΟΥΛΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΣΚΟΝΔΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΠΑΝΑΓΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΡΡΟΗ

ΣΙΜΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ

ΠΑΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

2012-13

Η νέα χρονιά μας επιφύλαξε μια ωραία έκπληξη!

Χιόνισε στη γειτονιά μας, το σχολείο δεν λειτούργησε, η αυλή μας γέμισε χιόνι και εμείς μικροί – μεγάλοι απολαύσαμε το παιχνίδι με τις νιφάδες…