Μάι 20221

Αγαπητοί γονείς, Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά! Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες ενόψει της επαναλειτουργίας των σχολείων μετά τις διακοπές του Πάσχα, ενημερώνουμε ότι παύει η υποχρέωση διενέργειας self test για όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες κατά την προσέλευσή τους στο σχολείο. Εξακολουθεί η υποχρέωση χρήσης μάσκας στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου καθώς και στα μέσα μεταφοράς. Δεν επιτρέπεται η είσοδος στην τάξη/στο σχολείο αν δεν τηρείται η υποχρέωση χρήσης μάσκας. Δεν είναι υποχρεωτική κατά τη διάρκεια του φαγητού και της γυμναστικής. Εξακολουθούν να εφαρμόζονται τα υπόλοιπα μέτρα προστασίας (αντισηπτικά, αποφυγή συγχρωτισμού, αερισμός και καθαρισμός χώρων). Περιπτώσεις κρούσματος και στενών επαφών εντός σχολικού πλαισίου: Αν ένα παιδί έχει θετικό αποτέλεσμα self test, τότε απαιτείται η επιβεβαίωσή του μέσω rapid test ή PCR. Αν ο επιβεβαιωτικός έλεγχος είναι θετικός, τότε το παιδί αντιμετωπίζεται ως επιβεβαιωμένο περιστατικό και ακολουθούνται οι προβλεπόμενες διαδικασίες απομόνωσης. Τέλος, τα παιδιά που θα θεωρούνται στενές επαφές κρούσματος εντός σχολικού πλαισίου, θα υποβάλλονται σε δύο ελέγχους self test την 1η και 4η μέρα από την τελευταία επαφή με το κρούσμα (τα self tests θα διατίθενται δωρεάν από το σχολείο και οι γονείς θα δηλώνουν το αποτέλεσμα στο edupass.gov.gr). Περιπτώσεις στενών επαφών κρούσματος εκτός σχολικού πλαισίου: α) Οι εμβολιασμένοι/νοσήσαντες μαθητές επιστρέφουν κανονικά στο σχολείο, διενεργούν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test) την 5η ημέρα με δική τους δαπάνη και χρησιμοποιούν μάσκα υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή FFP2) ή διπλή μάσκα για 10 ημέρες. β) Οι μη εμβολιασμένοι μαθητές τίθενται σε καραντίνα και διενεργούν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test) την 5η ημέρα με δική τους δαπάνη προκειμένου να επιστρέψουν στο σχολείο. Μετά την 5η ημέρα, εφόσον το τεστ είναι αρνητικό και επιστρέψουν στο σχολείο, χρησιμοποιούν μάσκα υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή FFP2) ή διπλή μάσκα για τουλάχιστον άλλες 5 ημέρες.

από κάτω από: Γενικά| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΝΟΨΕΙ ΤΗΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 3/5/2022

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Μάιος 2022