19η Μαΐου – Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου

Με αφορμή τη 19η Μαΐου ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, πραγματοποιήθηκε δράση των τμημάτων της Α’ Τάξης (Α1 και Α2) – το Α1 με τη Δασκάλα Μαρία Μαριόλα και το Α2 με τον Δάσκαλο Κωνσταντίνο Μπαλούκα και την Ειδική Παιδαγωγό Ελένη Σταματίου η οποία υποστηρίζει μαθητή του Α2 και τους Καθηγητές Φυσικής Αγωγής του σχολείου Γρηγόρη Σιδηρόπουλο και Γιάννη Τσαντίδη – οι μαθητές / μαθήτριες των τμημάτων αρχικά εκπαιδεύτηκαν και στη συνέχεια παρουσίασαν στο προαύλιο του σχολείου ποντιακούς χορούς. Στη συνέχεια στη δράση πήραν μέρος όλοι οι μαθητές του σχολείου πραγματοποιώντας μια μεγάλη γιορτή. Το συγκεκριμένο γεγονός ενθουσίασε τους γονείς καθώς η περιοχή κατοικείται σε μεγάλο βαθμό από ποντίους δεύτερης και τρίτης γενιάς.

Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Α1

ΜΑΡΙΑ ΜΑΡΙΟΛΑ