Επισκέψεις στη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Τμήματος Α1

Α) Στις 16 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες του Α1 επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Κορδελιού. Μπορεί να ζούμε στην εποχή των υπολογιστών και της τεχνολογίας αλλά τα βιβλία έχουν και θα έχουν πάντα διαχρονική και σπουδαία αξία. Εκεί τα παιδιά αποκόμισαν γνώσεις σχετικά με τη λειτουργία μιας βιβλιοθήκης και κυρίως για τη διαδικασία του δανεισμού των βιβλίων με στόχο να γίνουν αναγνώστες βιβλίων σε συστηματική και συνεχή βάση. Η βιβλιοθήκη διέθετε αξεσουάρ με τα οποία οι μαθητές υποδύθηκαν ήρωες γνωστών και διαχρονικών παραμυθιών, γεγονός το οποίο ενθουσίασε ιδιαίτερα τα παιδιά.

Β) Στις 5 Απριλίου 2024 με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου η οποία γιορτάζεται στις 2 Απριλίου ημέρα γέννησης του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν επισκεφτήκαμε για δεύτερη φορά τη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Κορδελιού. Ο συγγραφέας Δημήτρης Μπογδάνος παρουσίασε το βιβλίο του με τίτλο «Ο Φοβιτσιάρης Γίγαντας». Οι μαθητές / μαθήτριες εντυπωσιάστηκαν βλέποντας πιθανότατα για πρώτη φορά συγγραφέα από κοντά. Τα παιδιά μετά από παρότρυνση του συγγραφέα όταν επέστρεψαν στη σχολική αίθουσα έκαναν ζωγραφιές απαντώντας στο παρακάτω ερώτημα «Τι θα δίνατε στον Φοβιτσιάρη Γίγαντα για να τον κάνετε φίλο σας;»

Η Δασκάλα του Τμήματος Α1

Μαρία Μαριόλα