2 μεγάλες παγκόσμιες μέρες του Φλεβάρη

IMG 20240215 122333IMG 20240227 230845

Στα πλαίσια του θεσμού “είμαι εδώ για ένα πρωτακι” που ξεκίνησε φέτος στο σχολείο μας, ψάχνουμε αφορμές για να έρχονται τα μεγάλα παιδιά σε επαφή με τα μικρά με δημιουργικό τρόπο,μαθαίνοντας μαζί. Ο Φεβρουάριος έχει δύο μεγάλες υπενθυμίσεις και με αφορμή αυτές τις μέρες,μαζευτηκαμε τα πρωτακια με τα εκτακια και ξεκινήσαμε χωρίς καμία προετοιμασία να κάνουμε ομαδικά project. Ο μόνος όρος ήταν τα μεγάλα παιδιά να καθοδηγήσουν τα μικρά και τα μικρά να εμπιστευτούν τα μεγάλα που έχουν περισσότερες γνώσεις :). Χωρίστηκαν σε ομάδες, συζητήσαμε για τα δύο πολύ σοβαρά θέματα που θα δουλεύαμε και οι μαθητές έβαλαν όλη τους την αγάπη στις ζωγραφιές που έφτιαξαν από κοινού.

Τη δράση συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί κ. Γιάννα (εικαστικός), κ. Ελένη, κ. Κώστας

15 Φεβρουαρίου – παγκόσμια μέρα κατά του παιδικού καρκίνου

Είναι δύσκολο να μιλάς σε μικρά παιδιά για ασθένειες αλλά στο τέλος αυτό που πρέπει να περάσουμε είναι ότι η ζωή δεν είναι για όλους εύκολη και πως υπάρχουν εκεί έξω πραγματικοί ήρωες που ζουν ανάμεσα μας. Ευχόμαστε κανένα παιδί να μην νοσήσει ξανά από καρκίνο και κανένας γονέας να μην ξενυχτάει σε κρεβάτι νοσοκομείου.

IMG 20240216 115905IMG 20240216 115600

11 Φεβρουαρίου – διεθνής ημέρα γυναικών στην επιστήμη

Δυστυχώς το θέμα των εμφυλων στερεοτύπων δεν το αγγίζουμε στα σχολεία παρότι είναι από τα πιο σοβαρά ακόμα και σήμερα. Τα εμφυλα στερεότυπα είναι ριζωμένα μέσα μας και έχουν καταστρεπτικές συνέπειες σε πολλές πτυχές της ζωής. Πάντα ψάχνω αφορμή να μιλώ στους μαθητές μου (ανάλογα με την ηλικία προσαρμόζεται και το περιεχόμενο) για την ισότητα. Έτσι και τώρα, με τους μαθητές φτιάξαμε αφίσες που είχαν μηνύματα ισότητας και σεβασμού στον κάθε άνθρωπο ανεξάρτητα από το φύλο του. Ο καθένας μπορεί να γίνει ότι έχει ονειρευτεί! Η ζωή δεν είναι μπλε ή ροζ, είναι πολύχρωμη.

IMG 20240216 115359

IMG 20240216 115339