Έγινε η Γη βαθιά πληγή, δώστε της ξανά ζωή-Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος  στις 5 Ιουνίου , το σχολείο μας παρουσίασε την Παρασκευή 3 Ιουνίου 2022 μία σειρά από δρώμενα που έλαβαν χώρα με τη συμμετοχή όλων των τάξεων. Με κεντρικό σύνθημα ¨ Έγινε η Γη βαθιά πληγή, δώστε της ξανά ζωή”  οι μαθητές παρουσίασαν τους προβληματισμούς τους μέσα από σχετικά κείμενα και  συγκεκριμένες δράσεις.
Συγκεκριμένα η Α΄τάξη ασχολήθηκε με το θέμα της ανακύκλωσης, η Β΄ και η Δ΄με την προστασία των απειλούμενων  με εξαφάνιση ζώων, φωνάζοντας ανάλογα συνθήματα ενώ  η Γ΄τάξη προσέγγισε το θέμα της ανακύκλωσης μέσα από ένα θεατρικό. Τέλος  η Ε΄τάξη ασχολήθηκε με την κομποστοποίηση, ενώ τα τμήματα της Στ με την ανάγκη εξοικονόμησης του νερού ολοκληρώνοντας την παρουσίασή τους με προτάσεις για την εξοικονόμηση της ενέργειας.
IMG 20220608 122515IMG 20220608 122842 Screenshot 2022 06 08 12 26 33 490 com.viber .voip
Ελπίζοντας αυτές οι δράσεις να αφήσουν το δικό τους αποτύπωμα και να έχουν συνέχεια, ελπίζουμε όλοι σε ένα καλύτερο μέλλον για τον πλανήτη μας !
Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου