Εκδήλωση για τη Γενοκτονία των Ποντίων

1

Με αφορμή τον εορτασμό της επετείου της Γενοκτονίας των Ποντίων (1914-1924) που τιμάται στις 19 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια μικρή γιορτή. Αρχικά η δασκάλα κα. Μουταφίδου Ελένη αναφέρθηκε στην ομιλία της στη Γενοκτονία. Ανέφερε στην έννοια της Γενοκτονίας, που ορίζεται ως έγκλημα που γίνεται με στόχο τη συστηματική εξόντωση μιας ομάδας ανθρώπων που ανήκουν στο ίδιο έθνος, φυλή ή θρησκεία. Στη συνέχεια αναφέρθηκε στο σφαγιασμό (υπολογίζεται ότι σκοτώθηκαν 213.000-368.000 Πόντιοι) και τον εκτοπισμό των Ποντίων από την περιοχή του Πόντου.

Μετά το τέλος της ομιλίας δύο μαθητές της ΣΤ΄ τάξης έπαιξαν ποντιακά τραγούδια και οι μαθητές του σχολείου είχαν την ευκαιρία να χορέψουν στους ποντιακούς ρυθμούς.

4

3aa 2