ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ: Οικολογία παγκόσμια και τοπική πολιτιστική κληρονομιά 2022-2023

Υποθεματική: Αειφόρος Ανάπτυξη, Οικολογική Συνείδηση

Τίτλος: ” Νερο..εξερευνητές! H  σημασία της σωστής διαχείρισης νερού»
In action-QualityNet Foundation

• Στον κύκλο των 7 εργαστηρίων δίνεται έμφαση στην καλλιέργεια δεξιοτήτων συνεργασίας, υπευθυνότητας,  κριτικής σκέψης και επίλυσης προβλημάτων.
  • Περίοδος υλοποίησης: Απρίλιος – Μάιος
  • Πρόγραμμα Εργαστηρίων

1ο Εργαστήριο: Εισαγωγή στο θέμα: Δέσιμο ομάδας
2ο Εργαστήριο: Αναφορά στο θέμα με κουκλοθέατρο
3ο Εργαστήριο: Ο κύκλος του νερού
4ο Εργαστήριο: Γινόμαστε σταγόνες
5ο Εργαστήριο: Ψαρεύουμε; (Οι ιδιότητες του νερού)
6ο Εργαστήριο: Ρύπανση νερού-Πείραμα
7ο Εργαστήριο: Εσύ εξοικονομείς;

• Στο Νηπιαγωγείο διαμορφώνουμε τους ενεργούς πολίτες του Αύριο, οι οποίοι θα αναλάβουν δράση για την προστασία του πλανήτη μας. Με το βιωματικό πρόγραμμα του In Action -For a better world “Νερο…εξερευνητές!H  σημασία της σωστής διαχείρισης νερού”, εισάγουμε τους μικρούς μαθητές στην ενεργό δράση για την επίτευξη των Παγκόσμιων Στόχων 6 Καθαρό Νερό κι Αποχέτευση) και 12 (Υπεύθυνη Κατανάλωση και Παραγωγή) της Βιώσιμης Ανάπτυξης. Μέσα από αυτό, οι μαθητές/τριες θα αντιληφθούν τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος και της ορθής διαχείρισης του νερού για την ποιότητα της ζωής τους.