Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2022-2023

Από το Σεπτέμβριο του 2021 τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων εντάσσονται στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα όλων των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών και Γυμνασίων . Στόχος, μέσω της εισαγωγής νέων θεματικών, είναι η ενίσχυση των εγκάρσιων δεξιοτήτων και βασικών ικανοτήτων των μαθητών. Η ομαδοποίηση των δεξιοτήτων που επιδιώκεται να καλλιεργηθούν γίνεται σε τέσσερις κύκλους στοχοθεσίας:

Το πρόγραμμα και το εκπαιδευτικό υλικό των «Εργαστηρίων Δεξιοτήτων» ομαδοποιείται σε τέσσερις Θεματικές Ενότητες, οι οποίες προκύπτουν από τους Παγκόσμιους Δείκτες Αειφόρου Ανάπτυξης (περιβάλλον, ευ ζην, ασφάλεια, κοινωνία των πολιτών, σύγχρονη τεχνολογία και επιχειρηματικότητα) και προσαρμόζεται ανά ηλικία.

Ειδικότερα, οι θεματικές που αφορούν το Νηπιαγωγείο σημειώνονται με Χ στον παρακάτω πίνακα:

Με την κατανομή των προγραμμάτων ανά τάξη, η κάθε μαθήτρια και ο κάθε μαθητής, με το τέλος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης θα έχει διδαχθεί έννοιες από όλες τις θεματικές ενότητες.

Με σχετικές υπουργικές αποφάσεις προσδιορίζονται, μεταξύ άλλων, οι θεματικές ενότητες και το εκπαιδευτικό υλικό, ενώ προβλέπονται η μεθοδολογία και η φιλοσοφία των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, καθώς και οι κατάλληλες προσαρμογές και διαφοροποιήσεις για μαθήτριες και μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, αναπηρία, γλωσσικές ή πολιτισμικές διαφορές ή άλλες δυσκολίες.

Στις υποσελίδες που ακολουθούν μπορείτε να ενημερωθείτε για τα αντίστοιχα προγράμματα  που υλοποιούνται  στο Νηπιαγωγείο μας κατά  το σχολικό έτος 2022-2023.

Υποσελίδες