Ημέρα Δράσης Υπαίθριας Εκπαίδευσης

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου, το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στη Δράση “Υπαίθρια Εκπαίδευση” του Κέντρου Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (ΚΕΠΕΑ) Βάμου, στο πλαίσιο των  Περιφερειακών Δικτύων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Αλλάζω για το Κλίμα»«Αλλάξτε συμπεριφορές: ΑνακυκλωS.O.S.τε!» , «Ένας Κήπος στο σχολείο μου»,  και της Διεθνούς Ημέρας Υπαίθριας Εκπαίδευσης.

Σκοπός της δράσης είναι η ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής  κοινότητας για τα οφέλη της υπαίθριας εκπαίδευσης. Στόχοι της δράσης είναι η ευαισθητοποίηση σε θέματα σχετικά με την κλιματική κρίση, την σημασία της μείωσης των απορριμμάτων, της επαναχρησιμοποίησης, της ανακύκλωσης, της σωστής διαχείρισης του νερού και των φυσικών πόρων. Επίσης,  να  γνωρίσουν οι μαθητές τον πλούτο της τοπικής χλωρίδας και τη σημασία του για τη διατροφή μας, την υγεία, την οικονομία και την οικολογική ισορροπία και να ευαισθητοποιηθούν γι’ αυτά με βιωματικό τρόπο έξω στη φύση.

Στο πλαίσιο της δράσης, πραγματοποιήσαμε  δραστηριότητες στην αυλή του σχολείου μας με οικολογικό προσανατολισμό. Αξιοποιήσαμε κουτιά γάλακτος που θα πήγαιναν στα σκουπίδια μεταμορφώνοντάς τα σε ταΐστρες για τα πουλιά. Τις  τοποθετήσαμε στα δέντρα της αυλής και βάλαμε σπόρους για τους φτερωτούς μας φίλους. Κάναμε ένα βήμα για την επαναχρησιμοποίηση απορριμμάτων και την προστασία της φύσης ξεκινώντας  από  την αυλή του Νηπιαγωγείου μας. Και θα συνεχίσουμε!

1699018071199collage 1