Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις

BΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕ.Θ.Ε.Α

Την Πέμπτη 17/05/2024  -κατόπιν εισήγησης των Συμβούλων Σχολικής Ζωής Διαμαντή Νεκταρίας ΠΕΟ1 και Χρυσικού Βασιλικής ΠΕ03 – πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο σε μαθητές- τριες της Β’ τάξης από  πενταμελή  ομάδα του ΚΕ.Θ.Ε.Α -ΠΙΛΟΤΟΣ . Οι μαθητές –τριες ενημερώθηκαν αρχικά για τη λειτουργία και τις υπηρεσίες του ΚΕΘΕΑ και  στη συνέχεια ακολούθησαν βιωματικές δράσεις μέσα από τις οποίες αναδύθηκαν οι ανάγκες  τους , οι προβληματισμοί τους για τις εξαρτητικές συμπεριφορές, ενώ παράλληλα προσδιορίστηκαν οι παράγοντες που μπορούν  να λειτουργήσουν προστατευτικά  απέναντι στις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν .Οι μαθητές –τριες έδειξαν   μεγάλο ενδιαφέρον, συμμετείχαν ενεργά και εξέφρασαν την επιθυμία τους για συνέχιση αντίστοιχων δράσεων που λειτουργούν  υποστηρικτικά και προάγουν την ψυχική τους ανθεκτικότητα.

Ευχαριστούμε θερμά το ΚΕ.Θ.Ε.Α ΠΙΛΟΤΟΣ για την άμεση ανταπόκρισή του και την αμέριστη στήριξή του.