Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ / ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Αγαπητοί γονείς/ κηδεμόνες

Η Διεύθυνση και ο σύλλογος διδασκόντων του 7ου Γυμνασίου Βόλου θεωρώντας πως οικογένεια και σχολείο πρέπει από κοινού να προσπαθούν να σταθούν υπεύθυνα απέναντι στα ζητήματα που απασχολούν τους εφήβους, προγραμματίζουμε την Τετάρτη 16/3/2022 στις 5.30 μ.μ. μία ενημερωτική συνάντηση-συζήτηση με τον κ. Γεώργιο Σκόνδρα, αρχιφύλακα στην Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Βόλου της Διεύθυνσης Αστυνομίας Μαγνησίας. Θέμα της συνάντησης  είναι η σχέση μας  με το διαδίκτυο, οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν  και η ορθολογιστική χρήση του από ενήλικες και ανήλικους. Η εμπειρία μας από την καθημερινή σχέση με τα παιδιά και από τις συζητήσεις που έχουμε κάνει με γονείς και κηδεμόνες μας δίνουν τη βεβαιότητα πως το θέμα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και επίκαιρο και πως όλοι χρειαζόμαστε μία εξειδικευμένη καθοδήγηση προκειμένου συντονισμένα να βοηθήσουμε τα παιδιά να σταθούν με υπευθυνότητα και ασφάλεια στις προκλήσεις του διαδικτύου.

Προκειμένου να οργανωθεί καλύτερα η συνάντηση, σας παρακαλούμε να δηλώσετε στο email του σχολείου (mail@7gym-volou.mag.sch.gr) μέχρι τη Δευτέρα 14/3/2022 την πρόθεσή  σας να παραβρεθείτε την προαναφερθείσα  ημερομηνία και ώρα στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (προαύλιο 7ου Γυμνασίου).

Ο   ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ