Αρχείο ημέρας 30 Μαρτίου, 2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών-τριών του περιβαλλοντικού προγράμματος της Β΄ και Γ΄ τάξης του 7ου Γυμνασίου στην Καστοριά

“..και η ιστορία γράφτηκε με το νερό της λίμνης.”

ghIj0Tus1

ήταν ο τίτλος του Περιβαλλοντικού προγράμματος με το οποίο ασχολήθηκε τη φετινή χρονιά μια ομάδα 30 παιδιών του σχολείου μας μαζί με τις εκπαιδευτικούς Καλύβα Μαρίνα, Διαμαντή Γεωργία και Τσιουρή Αθανασία Η δικιά μας ιστορία ξεκίνησε και γράφτηκε σε μια από τις ομορφότερες λίμνες της Ελλάδας στην πόλη της Καστοριάς.

RaFeRIG22R72B9Z5

Έτσι, στις 28 Μαρτίου ξεκινήσαμε το ταξίδι μας για να διαπιστώσουμε πόσο μια λίμνη επηρεάζει την ιστορία και την πορεία μιας περιοχής. Μείναμε 2 μέρες και περπατήσαμε στο Σπήλαιο του Δράκου, όπου μάθαμε την ιστορία του, επισκεφτήκαμε το Ενυδρείο ακούγοντας για χαρακτηριστικά ψαριών που ούτε φανταζόμασταν ότι υπάρχουν, ξεναγηθήκαμε στον οικισμό του Δισπηλιού και γνωρίσαμε ένα Μουσείο- στολίδι, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στην Κοζάνη.

pU zKVBF

Τελικά επιβεβαιώσαμε μετά από τις εμπειρίες που αποκομίσαμε ότι η επιρροή του νερού της λίμνης είναι τόσο μεγάλη που δεν είναι υπερβολή ο τίτλος.μας.

ΝΑΙ ” ..η ιστορία γράφτηκε και γράφεται με το νερό της λίμνης