Αρχική » Χωρίς κατηγορία » ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ«ΚΙΝΗΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ» ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ (Τρίτη 17 Δεκεμβρίου, ώρες 08:00 – 13:00

Στο πλαίσιο της πολύχρονης συνεργασίας του σχολείου μας με τη Διεύθυνση Περιβάλλοντος του Δήμου Αγίας Παρασκευής με σκοπό  την προώθηση της ανακύκλωσης, το «Κινητό Πράσινο Σημείο» του Δήμου μας θα βρίσκεται στο σχολείο μας την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου, ώρες 08:00 – 13:00, για:

• να συλλέξει υλικά προς επαναχρησιμοποίηση ή ανακύκλωση και
  • να ενημερώσει μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς για τη σωστή διαχείριση των αποβλήτων (Γωνιές Ανακύκλωσης, καφέ κάδος κ.λπ.).

Αν έχετε ξεχωρίσει στο σπίτι ή την επιχείρησή σας κάποιο/α από τα ακόλουθα υλικά:

• ηλεκτρικές & ηλεκτρονικές συσκευές και εξοπλισμό
  • λαμπτήρες
  • μπαταρίες
  • πλαστικά καπάκια
  • βιβλία σε καλή κατάσταση
  • παιχνίδια σε καλή κατάσταση
  • CD/DVD σε καλή κατάσταση στη θήκη τους,

και επιθυμείτε να τα δώσετε για επαναχρησιμοποίηση (ένα άχρηστο αντικείμενο κάποιου μπορεί να γίνει ο θησαυρός κάποιου άλλου) ή ανακύκλωση (το περιβάλλον δεν μπορεί να μας περιμένει πλέον) και ο κατάλληλος κάδος είναι μακριά ή δεν ξέρετε πού βρίσκεται, μπορείτε να έρθετε στο σχολείο μας την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου, ώρες 08:00 – 13:00 και να συναντήσετε το «Κινητό Πράσινο Σημείο»

Επίσης, το «Κινητό Πράσινο Σημείο» έχει τη δυνατότητα να επισκεφθεί το χώρο σας και να συλλέξει τα πιο πάνω ανακυκλώσιμα αντικείμενα. Για περισσότερες πληροφορίες και ραντεβού μπορείτε να απευθύνεστε στο τηλέφωνο 213 2004 574.