Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Πρωτιά για το σχολείο μας σε τουρνουά σκακιού

Πρωτιά για το σχολείο μας σε τουρνουά σκακιού

Στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδριου πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 9 Νοεμβρίου το φθινοπωρινό τουρνουά σκακιού με τη συμμετοχή σχολικών ομάδων της περιοχής κι όχι μόνο. Συμμετείχαν 32 νέοι σκακιστές και τα παιδιά με ζήλο, θετική διάθεση και κινήσεις στόχευαν να φέρουν σε δύσκολη θέση τον αντίπαλο.

Συμμετείχαν οι σχολικές ομάδες από:
3ο Δημ. Χαλανδρίου
5ο Δημ. Χαλανδρίου
7ο Δημ. Αγίας Παρασκευής
8ο Δημ. Αγίας Παρασκευής
8ο Δημ. Βύρωνα

Στη 1η θέση κατετάγη η Α’ “αγωνιστική” ομάδα του 7ου Δημοτικού Αγίας Παρασκευής με 4 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Οι σκακιστές της ομάδας μας είναι οι: Γιάννης Κοκοτσάκης, Οδυσσέας Σταυρόπουλος, Πέτρος Νικόλσκυ και Παναγιώτης Τερζής.

Επίσης πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Β’ “junior” ομάδα μας που αποτελείται από τους: Σπύρο Ντάκουλα, Κωστή Τερζή, Δημήτρη Χατζαρίδη και Δημήτρη Κυρίτση.

Το σχολείο μας στηρίζει το σκάκι και τα παιδιά συνεχίζουν να τα πηγαίνουν περίφημα, διατηρώντας παράδοση προηγούμενων χρόνων.

Πάντα επιτυχίες στους σκακιστές μας και…να χαίρονται το παιχνίδι.