Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Φτιάχνοντας παραδοσιακό ψωμί

Φτιάχνοντας παραδοσιακό ψωμί

205Η Α τάξη του σχολειού μας συμμετείχε σε ένα πολύ ενδιαφέρον βιωματικό εργαστήρι με στόχο την δημιουργία παραδοσιακού ψωμιού.
Ξεκινώντας μέσα από την επεξεργασία στην τάξη ενός λαϊκού παραμυθιού της αγαπημένης ΖΩΡΖ ΣΑΡΗ “Η κόκκινη κοτούλα ” προβληματιστήκαμε για το τι είναι δίκαιο και σωστό ή για το τι πρέπει να συμβαίνει όταν ο ένας κοπιάζει και οι άλλοι χωρίς να κουραστούν, θέλουν να αποκτήσουν το αποτέλεσμα του κόπου του.
Η κόκκινη κοτούλα σκαλίζει στην αυλή και ξαφνικά βρίσκει ένα σπυρί σιτάρι! Ζητάει την βοήθεια των φίλων της Πρέπει να σπείρει, να θερίσει, να αλωνίσει για να φτιάξει ψωμί και να χορτάσει τον εαυτό της και τα παιδιά της.Οι φίλοι της όμως δεν την βοηθούν!
Εμείς σήμερα κουραστήκαμε αλλά φτιάξαμε το ..ψωμί μας! Γνωρίσαμε τα εργαλεία του θερισμού, κοσκινίσαμε το αλεύρι μας βάλαμε αλατάκι, πλάσαμε τα ψωμάκια μας και μάθαμε πως με κόπο αλλά και θέληση αποκτούμε αυτό που θέλουμε!