Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Επίσκεψη της Ε΄τάξης στο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ

Επίσκεψη της Ε΄τάξης στο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ

4

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν σήμερα οι μαθητές της Ε’ τάξης με τους δασκάλους τους Τασιάνα Τσιάκου και Γιάννη Χελιδώνη στο Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. “ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ” στο πλαίσιο του Προγράμματος ρομποτικής του Roboskel” του Εργαστηρίου Τεχνολογίας και Λογισμικού(Ινστιτούτο Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών).

Τα παιδιά έπαιξαν μαθαίνοντας την ιστορία της ρομποτικής και… γνωρίστηκαν με τα δύο ρομπότ του Δημόκριτου. Κατόπιν παρακολούθησαν ταινία για το Δημόκριτο και εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικό με τον ανθρώπινο εγκέφαλο και τις δυνατότητες της πληροφορικής.

Ανάλογες επισκέψεις έχουν προγραμματιστεί και για τους μαθητές της Δ΄και ΣΤ΄τάξης με την πολύτιμη βοήθεια της μητέρας του σχολείου μας και εργαζόμενης στο Δημόκριτο κ. Πένυς Σκλάβου την οποία και ευχαριστούμε.

5