Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Περιβαλλοντική δράση με κοινωνικό πρόσημο από τη Γ΄τάξη

Περιβαλλοντική δράση με κοινωνικό πρόσημο από τη Γ΄τάξη

15Πρωτοβουλία περιβαλλοντικής δράσης με κοινωνικό πρόσημο ξεκίνησαν οι μαθητές των τριών τμημάτων της Γ΄τάξης του σχολείου μας με την παρότρυνση των δασκάλων τους. Συγκεκριμένα συγκεντρώνουν στις αίθουσες τους σκληρά πλαστικά καπάκια από τρόφιμα, φάρμακα, απορρυπαντικά, νερό, χυμούς κλπ.

Στόχος είναι μέχρι τη λήξη της χρονιάς να συγκεντρωθούν έξι μεγάλες σακούλες με καπάκια τα οποία θα δοθούν σε εταιρία ανακύκλωσης με αντάλλαγμα ένα αναπηρικό αμαξίδιο σε παιδάκι που το χρειάζεται.

Καλούμε μαθητές, γονείς, τους κατοίκους της γειτονιάς μας αλλά και κάθε ευαισθητοποιημένο πολίτη… να βοηθήσει στη δράση αυτή φέρνοντας καπάκια στο σχολείο τα οποία παρακαλούμε να είναι καθαρά.