Αρχική » Χωρίς κατηγορία » H επέτειος του ΟΧΙ

H επέτειος του ΟΧΙ

1Με τριήμερο εορτασμό τίμησε το σχολείο μας τη Σημαία, το έπος του Σαράντα και την Εθνική Αντίσταση.

Το πρωί της Δευτέρα 26 Οκτωβρίου, στο προαύλιο του σχολείου διαβάστηκε το απόσπασμα του πρακτικού του Συλλόγου διδασκόντων με τους αριστούχους μαθητές και …την επιλογή των σημαιοφόρων και παραστατών και στη συνέχεια κάναμε την έπαρση της σημαίας ψάλλοντας τον Εθνικό Ύμνο. Λίγο αργότερα στην αίθουσα εκδηλώσεων οι μαθητές παρακολούθησαν τη γιορτή που ετοίμασαν οι μαθητές της Δ΄τάξης.

Την Τρίτη  27 Οκτωβρίου έγινε η επίσημη παράδοση της Σημαίας και η γιορτή που αυτή τη φορά παρακολούθησαν οι γονείς των μαθητών της Δ΄τάξης και οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης. Απαγγελίες ποιημάτων, τραγούδια από τη χορωδία και τη δασκάλα μουσικής Έφη Μπέκου, θεατρικά δρώμενα, διαδραστικές παρουσιάσεις με αποσπάσματα ταινιών, επίκαιρα εποχής που είχαν ετοιμάσει και παρουσίασαν οι μαθητές της Δ΄τάξης με την καθοδήγηση των δασκάλων τους Άννας Κουντουράκη και Δώρας Κουρέτα μας μετέφεραν το πνεύμα του «ΟΧΙ» και του τιτάνιου αγώνα των Ελλήνων κατά του φασισμού και του ναζισμού, ανεβάζοντας το εθνικό μας φρόνημα. Παράλληλα το αντιπολεμικό περιεχόμενο της Γκουέρνικα, αυτό το εξαιρετικό σκηνικό ιδέα και κατασκευή του καθηγητή των εικαστικών Φοίβου Σοφικίτη μετέφερε σε όλους μας το μήνυμα του αγώνα για ένα ειρηνικό κόσμο χωρίς πολέμους και αιματοχυσίες…

Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου! Κεντρική πλατεία Αγίας Παρασκευής. Φέτος το σχολείο μας είχε την ευθύνη οργάνωσης των εκδηλώσεων και το συντονισμό της παρέλασης. Η Δασκάλα της Ε΄Τασίανα Τσιάκου διάβασε τον πανηγυρικό της ημέρας και μαζί με δυο μαθήτριες της ΣΤ κατέθεσε στεφάνι εκπροσωπώντας τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Ο Υποδιευθυντής μας Γιώργος Χούσος ήταν υπεύθυνος της παράταξης των Σχολείων ενώ η γυμνάστριά μας Βαγγελιώ Τουραπή είχε το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης. Καμαρώσαμε και χειροκροτήσαμε τους μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης που παρέλασαν συνοδεία των δασκάλων Δώρας Κουρέτα και Γιάννη Χελιδόνη.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους
Τιμή και δόξα στους ήρωες και διαρκής αγώνας για μια καλύτερη Παιδεία, για μια καλύτερη Ελλάδα!

12188673_10205169388419804_1790751588_n

12182169_10205169387059770_1359046435_n