ETwinning πρόγραμμα: «Loop-Art Adventures : Artistic Unplugged Coding for Kids»

Το σχολείο μας συμμετέχει για το σχολικό έτος 2023-2024 στο eTwinning πρόγραμμα με τίτλο: «Loop-Art Adventures : Artistic Unplugged Coding for Kids».
Η βασική ιδέα των ευρωπαϊκών αυτών προγραμμάτων είναι να ενθαρρύνει δασκάλους και μαθητές να ανακαλύψουν τα οφέλη του eTwinning συνεργαζόμενοι και ανταλλάσσοντας πληροφορίες και εμπειρίες σε ένα ασφαλές εικονικό περιβάλλον εκμάθησης (TwinSpace).

Στο συγκεκριμένο έργο συμμετέχουν πολλά σχολεία από 8 χώρες (Κροατία, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Τουρκία, Αλβανία και Ελλάδα). Περιλαμβάνει 10 διαφορετικές δραστηριότητες ζωγραφικής και έχει ως στόχο την εισαγωγή στις έννοιες κωδικοποίησης, στην ενίσχυση της δημιουργικότητας και την ανάπτυξη δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων.

Ταυτόχρονα επιδιώκεται η ενίσχυση του ενδιαφέροντος και η ενασχόληση με δραστηριότητες stem, καθώς εμπλέκεται με την εβδομάδα ευρωπαϊκού κώδικα eucode week, στη οποία το σχολείο μας επίσης συμμετέχει τα τελευταία χρόνια.