Αρχείο ημέρας 1 Σεπτεμβρίου, 2020

Ανάγνωση….Μια ξεχασμένη συνήθεια (άρθρο)

Ανάγνωση… Μια ξεχασμένη συνήθεια.

Δημοσιεύτηκε στις Σάββατο, 20 Οκτωβρίου 2012 18:25

Είναι κοινός  τόπος  πλέον ότι το αναγνωστικό κοινό περιορίζεται με ραγδαίους ρυθμούς. Οι στατιστικές μελέτες  το επιβεβαιώνουν περίτρανα και τα αποτελέσματα των ερευνών στην κατηγορία των εφήβων και νεαρών ατόμων είναι αποθαρρυντικά. Εμείς οι εκπαιδευτικοί ερχόμαστε σε καθημερινή επαφή με την αγωνιώδη δήλωση των γονιών: «Τα παιδιά μας δε διαβάζουν εξωσχολικά βιβλία, αδιαφορούν για την προαιρετική γνώση που παρέχεται εκτός της σχολικής κοινότητας, αγνοούν την αξία λογοτεχνικού βιβλίου».

Λειτουργία τμημάτων ένταξης & παράλληλης στήριξης & Ε.Β.Π

Σας ενημερώνουμε ότι  & κατά το σχ. ετ.2020-21  θα λειτουργήσει  στη σχολική μονάδα Τμήμα Ένταξης , παράλληλης στήριξης & Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό με ειδικότητες καθηγητών.  Σκοπός των τμημάτων ένταξης & της παράλληλης στήριξης είναι η υποστήριξη των μαθητών/τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (μαθησιακές δυσκολίες) στο σχολικό περιβάλλον.