Αρχείο ημέρας 16 Μαΐου, 2020

Φύλαξη των σχολικών βιβλίων

Αγαπητοί γονείς/μαθητές:

Το υπουργείο Παιδείας καλεί  να ενημερωθούν  οι μαθητές και οι μαθήτριες που φοιτούν κατά το σχολικό έτος 2019-2020 στο Γυμνάσιο και στις Α΄ και Β΄ τάξεις Γενικού Λυκείου ότι πρέπει να διατηρήσουν όλα τα βιβλία τους για την αξιοποίησή τους και την επόμενη σχολική χρονιά.

Ενημέρωση για την πολυήμερη εκδρομή του εξωτερικού

Ενημέρωση για την αναβληθείσα εκδρομή του εξωτερικού

Αγαπητοί γονείς/μαθητές γνωρίζοντας ότι οι εκπαιδευτικές εκδρομές εντός και εκτός της χώρας που φέρνουν τους μαθητές σε επαφή με τον πολιτισμό, τις παραδόσεις, την ιστορία, την τέχνη και την τεχνολογία του λαού μας και άλλων λαών, είναι αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής και παιδαγωγικής διαδικασίας. Όμως το κλείσιμο των σχολείων λόγω κορωνοϊού είχε ως αποτέλεσμα να αναβληθούν σχολικές εκδρομές τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό λόγω του συνεπειών της πανδημίας.

Με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου της 13-4-2020 ΦΕΚ 84Α/13.04.2020  για αναστολή όλων των σχολικών εκδρομών στο εξωτερικό και στο εσωτερικό της χώρας.”Πρακτικά, αυτό σημαίνει πως αντί επιστροφής χρημάτων οι προκαταβολές που έχουν ήδη δοθεί για τις σχολικές εκδρομές δεν θα επιστρέφονται και αντί αυτών θα εκδίδονται voucher. Το voucher θα είναι ίσο σε αξία με τα χρήματα της προκαταβολής και μπορεί να αξιοποιηθεί για άλλο ταξίδι από τον μαθητή, μέσα σε διάρκεια 18 μηνών.

Για περισσότερες πληροφορίες και ενημέρωση με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κ. Πεντέρη Ολυμπία.