Αρχείο ημέρας 19 Μαΐου, 2020

Συμπληρωματική ενημέρωση για την εκδρομή του εξωτερικού.

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,
Εν μέσω των πρωτόγνωρων καταστάσεων που βιώνουμε όλοι, κατανοούμε τους προβληματισμούς σας και συμμεριζόμαστε τις ανησυχίες σας και σχετικά με το θέμα της εκδρομής στο εξωτερικό.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε λοιπόν για τα εξής:
Επειδή απαγορεύονται οι συναθροίσεις και μάλιστα στο χώρο του σχολείου δεν έχουμε τη δυνατότητα να σας καλέσουμε εδώ για να λύσουμε τις απορίες σας.
Όσον αφορά τα χρήματα που δόθηκαν για την εκδρομή αυτά δεν επιστρέφονται από το ταξιδιωτικό γραφείο, αλλά και δεν χάνονται (ΦΕΚ 13-4-2020 παρ. 70).
Έχει εκδοθεί όπως πληροφορηθήκατε Voucher (πίστωση) στο όνομα του σχολείου για το ποσό που δόθηκε ως προκαταβολή, το οποίο ποσό θα συμψηφιστεί με άλλη εκδρομή που μπορεί να πραγματοποιηθεί την επόμενη σχολική χρονιά και στην οποία θα συμμετέχουν τα παιδιά σας, ίσως και με αλλαγή προορισμού.
Όσον αφορά τα παιδιά της Γ’ Γυμνασίου, αναμένεται διευκρίνιση από το Υπουργείο. Υπάρχει όμως η δυνατότητα σύμπραξης με άλλο σχολείο, για τη συμμετοχή τους σε μελλοντική εκδρομή.
Αν το τουριστικό γραφείο δεν πραγματοποιήσει την εκδρομή εντός 18 μηνών, τότε επιστρέφει τα χρήματα.
Παρακαλούμε, να δείξετε υπομονή και για ό,τι νεότερο υπάρχει θα έχετε ενημέρωση.

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός Πεντέρη Ολυμπία