Αρχική » Ανακοινώσεις » Ενημέρωση επαναλειτουργίας σχολικής μονάδας.

Ενημέρωση επαναλειτουργίας σχολικής μονάδας.

Αγαπητοί Γονείς/μαθητές-τριες σας ενημερώνουμε πως σύμφωνα με την σχετική Κ.Υ.Α. υπ΄ αρ. Δ1α/ΓΠ.οικ.28237/05.05.2020(Β΄ 1699) καθορίζεται η σταδιακή επανέναρξη λειτουργίας συγκεκριμένων εκπαιδευτικών δομών. H λειτουργία του Σχολείου μας θα επανέλθει κατά τη 2η φάση, στις 18 Μαΐου 2020, με την επιστροφή των μαθητών μας στις αίθουσες. Με την ίδια Κ.Υ.Α. προβλέπεται η επέκταση του διδακτικού έτους μέχρι τις 12 Ιουνίου.

• Οι μαθητές θα έρχονται στο Σχολείο  εκ περιτροπής σε υπο-τμήματα (που θα προκύψουν από τη διαίρεση του τμήματος στα δύο) με στόχο τη μείωση του συγχρωτισμού εντός της ίδιας αίθουσας. Η απόσταση μεταξύ μαθητών θα πρέπει να είναι 1,5 μ. και απώτατος αριθμός μαθητών εως 15.
  • Θα πραγματοποιείται εκ περιτροπής διδασκαλία στα δύο υπο-τμήματα.
  • Α Υποτμήμα: Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή.
  • Β Υποτμήμα: Τρίτη – Πέμπτη ενώ την επόμενη εβδομάδα θα γίνεται το αντίστροφο.
  • Ώρα προσέλευσης μαθητών 8:10 π.μ, δεν θα γίνεται προσευχή και θα εισέρχονται στις αίθουσες οι μαθητές.

Υπενθυμίζεται:

• Δεν επιτρέπεται η λειτουργία των κυλικείων και συνιστάται τα παιδιά να έχουν φαγητό και νερό, εφόσον το επιθυμούν.
  • Θα είναι προαιρετική η χρήση μάσκας στην τάξη και στα μέσα μεταφοράς μαθητών.
  • Κατά τη διαδικασία παροχής της παράλληλης στήριξης προς τους μαθητές από τον αρμόδιο εκπαιδευτικό είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας.
  • Για το σχολικό έτος 2019-2020 δεν διεξάγονται οι προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις των μαθητών των Γυμνασίων.
  • Η αξιολόγηση των μαθητών θα γίνει βάσει των βαθμών των τετραμήνων.
  • Για το σχολικό έτος 2019-2020 δεν πραγματοποιούνται οι εκδρομές, επισκέψεις, περίπατοι, εκδηλώσεις, μαθητικοί αγώνες, προγράμματα ανταλλαγής μαθητών και εκπαιδευτικών και η λειτουργία βιβλιοθηκών.
  • Δεν επιτρέπεται η είσοδος των μαθητών/-τριών σε άλλη αίθουσα πέρα των καθορισμένων για διδασκαλίες.
  • Η χρήση των θρανίων θα είναι αποκλειστική καθ΄όλη τη διάρκεια παραμονής στην αίθουσα.
  • Το πρακτικό μάθημα «Εργαστήρια Πληροφορικής» πραγματοποιείται με κάλυψη των πληκτρολογίων με μεμβράνη οικιακής χρήσεως, η οποία αφαιρείται με την εναλλαγή κάθε χρήστη.
  • Επίσης δεν επιτρέπεται η είσοδος στα γραφεία των διδασκόντων και της διεύθυνσης.
  • Παρακαλούμε να διαβάσετε προσεκτικά τις οδηγίες που έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα και να τηρηθούν αυστηρά.
  • Από τη Δευτέρα 18/5/20 ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η είσοδος επισκεπτών στο σχολείο. Η επικοινωνία θα εξακολουθήσει να γίνεται μέσω email.

Η ασφαλής λειτουργία του Σχολείου γίνεται σύμφωνα με τις από 2.5.2020 και 4.5.2020 γνώμες της Εθνικής Επιτροπής προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοιού COVID-19, όπως αυτές εξειδικεύονται και κοινοποιούνται με τις σχετικές εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων, φροντίζουν ώστε να λαμβάνονται όλα τα κατάλληλα μέτρα ασφάλειας και προφύλαξης μαθητών και εκπαιδευτικών”.