Αρχείο ημέρας 8 Φεβρουαρίου, 2019

Πάμε Θέατρο

Θέατρο Κάππα “Το αγόρι με τη βαλίτσα”

Οι μαθητές της Β Γυμνασίου με τους συνοδούς καθηγητές Πέμπτη 7-02-2019 παρακολούθησαν στο Θέατρο Κάππα, το έργο του δημοφιλέστερου συγγραφέα για παιδιά και εφήβους “το αγόρι με τη βαλίτσα“του γνωστού σκιοπαίκτη και σκηνοθέτη Ηλία Καρελλά, στην υπέροχη μετάφραση-διασκευή της Ξένιας Καλογεροπούλου.

Το έργο είχε  στόχο να ευαισθητοποιήσει σχετικά με το προσφυγικό ζήτημα, με τρόπο συγκινητικό, αλλά και συχνά διασκεδαστικό. Μια διαφορετική περιπέτεια που  συνάρπασε και προβλημάτισε τους έφηβους μαθητές.

Όμιλος Ρομποτικής

Έναρξη μαθημάτων 6-02-19 και κάθε Τετάρτη στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Ο όμιλος θα διαρκέσει περίπου 4 μήνες σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πειραιά.

Η ρομποτική είναι μία διασκεδαστική και ενδιαφέρουσα δραστηριότητα, που δίνει τη δυνατότητα στον μαθητή να πειραματιστεί, να δημιουργήσει και να εφαρμόσει στην πράξη τις γνώσεις του. Οι μαθητές ασχολούνται με τεχνικές που χρησιμοποιούνται στον πραγματικό κόσμο της επιστήμης, της εφαρμοσμένης μηχανικής και της σχεδίασης. Σχεδιάζουν,  χτίζουν και προγραμματίζουν πλήρως λειτουργικά πρότυπα.                                                                                                        Η συμμετοχή στον Όμιλο Ρομποτικής δεν προαπαιτεί συγκεκριμένες γνώσεις στο αντικείμενο. Στο τέλος οι μαθητές θα πάρουν βεβαίωση συμμετοχής.