Δημοσιεύθηκε στην Εργασίες μαθητών, Πολιτιστικά θέματα, Χωρίς κατηγορία

Μουσική και Ποίηση!!!

Μία πρωτότυπη δράση υλοποίησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Β3 του 6ου Γυμνασίου Κοζάνης την Παρασκευή 9 Μαρτίου 2024 υπό την καθοδήγηση της Εκπαιδευτικού κ. Ελένης Κυριάκου  στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.  Μαθητές και μαθήτριες του τμήματος απαγγέλλουν ποιήματα και η συμμαθήτριά τους Χονδρογιάννη Βασιλική συνοδεύει την απαγγελία με το βιολί της.

Πόσο εύκολο είναι να «συναντηθούν» οι τέχνες αυτές; Να ενωθούν και να αναδείξουν ένα άρτιο αποτέλεσμα;
Πρόκειται για ένα καλλιτεχνικό ζευγάρι που δε γνωρίζουμε ποιος γοήτευσε πρώτος ποιον!
Μια ιδέα από αυτήν την καλλιτεχνική σύζευξη δημιούργησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Β3.
10 +2 ποιήματα της Νεοελληνικής ποίησης παρουσιάστηκαν υπό τους μοναδικούς ήχους του βιολιού!

κολαζ

Βιολί: Χονδρογιάννη Βασιλική