Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικές εκδρομές, Εργασίες μαθητών, Πολιτιστικά προγράμματα, Φωτογραφίες

Επίσκεψη στο Κέντρο Αποθεραπείας και Αποκατάστασης παιδιών με αναπηρία ”Κιβωτός“

Με οδηγό τους το σύνθημα “Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ, ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ”

18 μαθητές και μαθήτριες του 6ου Γυμνασίου Κοζάνης που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα του σχολείου “Το θέατρο, η ύψιστη πνευματική δημιουργία του ανθρώπου ,χθες και σήμερα” με συνοδούς τις υπεύθυνες του προγράμματος καθηγήτριες Χαριτίδου Ελένη και Γεωργίου Αγγελική, την Παρασκευή 19 Δεκέμβρη, επισκέφτηκαν το Κέντρο Αποθεραπείας και Αποκατάστασης παιδιών με αναπηρία ”Κιβωτός“, στον Άργιλο Κοζάνης. Εκεί τους υποδέχτηκαν εγκάρδια οι εργαζόμενοι της Κιβωτού και ο υπεύθυνος κος Ηλιάδης Κυριάκος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με τις συνοδούς τους ξεναγήθηκαν στους χώρους και ενημερώθηκαν για το σπουδαίο κοινωνικό έργο της Κιβωτού για τα άτομα με αναπηρία από την Κοζάνη και την ευρύτερη περιοχή. Στη συνέχεια οι μαθητές /τριες παρουσίασαν στα παιδιά-ασθενείς που φιλοξενούνται στο Κέντρο χριστουγεννιάτικα δρώμενα, τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια, έψαλαν τα κάλαντα και μοίρασαν στα παιδιά γλυκά και δώρα. Τα παιδιά του Κέντρου συμμετείχαν στις δράσεις με τον ιδιαίτερο τρόπο που επέτρεπε στο κάθε παιδί η αναπηρία του και η προσπάθεια αυτή οδήγησε σε μια ιδιαίτερη μορφή συνεργασίας και επικοινωνίας μεταξύ των παιδιών, που αποδεικνύει ότι η καρδιά δε χρειάζεται κανόνες για να μπορεί να επικοινωνήσει .Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες και στις εκπαιδευτικούς που τους ενέπνευσαν. Τέτοιες πρωτοβουλίες μας υπενθυμίζουν ότι το πραγματικό μήνυμα των Χριστουγέννων είναι η αγάπη και η προσφορά προς το συνάνθρωπο πέρα από στερεότυπα και προκαταλήψεις .

_2068184

_2068182 _2068122