Αρχική » Γιορτές-Παρελάσεις » Εορτασμός της Επετείου της 17ης Νοεμβρίου 1973 (σχολ. έτος 2022-23)

Εορτασμός της Επετείου της 17ης Νοεμβρίου 1973 (σχολ. έτος 2022-23)

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου είναι μια ξεχωριστή στιγμή από την πλούσια σύγχρονη ιστορία του έθνους μας, η οποία  αποτελεί την κορύφωση του αντιδικτατορικού αγώνα του λαού και της νεολαίας της Ελλάδας.

Ο εορτασμός της πραγματοποιήθηκε και φέτος στο σχολείο μας με την προβολή ιστορικού ντοκιμαντέρ για τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν. Παράλληλα οι μαθητές τραγούδησαν για τους δεκάδες χιλιάδες νέους που κρατήθηκαν, φυλακίστηκαν, εξορίστηκαν, βασανίστηκαν, δολοφονήθηκαν, διώχθηκαν στη σκοτεινή επταετία της δικτατορίας. Τίμησαν έτσι την αξία του συλλογικού αγώνα, που γεννά ανεξάντλητη αντοχή και δύναμη στον άνθρωπο για να παλέψει για την Ελευθερία του.