Μια πράσινη πολιτιστική διαδρομή…………….                                                                                                                                                                                                                                                                           037Οι μαθητές της  Β΄  και  Γ΄  τάξης  του Σχολείου μας την Παρασκευή 2 Μαΐου 2014, είχαν την ευκαιρία  να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα  με   τίτλο  «Μια πράσινη πολιτιστική διαδρομή στον τόπο μου… Από την αρχαία Αιτωλία στον Κήπο των Ηρώων της Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου» που οργάνωσε και υλοποίησε η ΛΣΤ΄Εφορεία Κλασσικών Αρχαιοτήτων   Η υπεύθυνη του προγράμματος  κ.  Δήμητρα Γαβρίνα μουσειοπαιδαγωγός  παρουσίασε και πρόβαλε στο χώρο του σχολέιου   τις αρχαίες πόλεις της περιοχής μας ( Αλίκυρνα ,Καλυδώνα και  Πλευρώνα).   Στη συνέχεια  οι  μαθητές μας  μεταφέρθηκαν στον   Κήπο των Ηρώων με το λεωφορείο του Δήμου Ι.Π Μεσολογγίου, όπου είχαν την ευκαιρία να  ξεναγηθούν από τον  ξεναγό κ. Γιώργο  Αποστολάκο και να γνωρίσουν  την ιστορία  του ιερού χώρου.  Με το συγκεκριμένο πρόγραμμα τα  παιδιά ήρθαν σε επαφή με την ιστορική και πολιτιστική τους παράδοση. Στο τέλος, φεύγοντας , έξω από τον Κήπο  των Ηρώων υπήρχε μια έκπληξη για τους μικρούς μαθητές.  Οι μαθητές της σχολής μαγειρικής  του ΟΑΕΔ είχαν φτιάξει ένα μπουφέ με πλούσια εδέσματα και τα πρόσφεραν στα παιδιά.

043  057   050

061  067  071