Αρχική » Ανακοινώσεις » Ημέρα του πατέρα

Ημέρα του πατέρα

Γιορτή του Πατέρα, που φέτος γιορτάζεται στις 20 Ιουνίου, καθιερώθηκε το 1910 από την αμερικανίδα Σονόρα Σμαρτ Ντοντ, προκειμένου να τιμήσει τον πατέρα της, Γουίλιαμ  βετεράνο του Αμερικανικού Εμφυλίου Πολέμου, αλλά και όλους τους υπόλοιπους βετεράνους πατέρες του εν λόγω πολέμου.

Ο πατέρας της ανέθρεψε μόνος του τα 6 παιδιά της οικογένειάς τους.  Ο εορτασμός έγινε στις 19 Ιουνίου 1910 στο Σποκέιν της Ουάσινγκτον.

Η μέρα αυτή είναι αφιερωμένη στους μπαμπάδες που είναι δίπλα μας να μας καθοδηγούν και να μας συμβουλεύουν, αλλά και σε εκείνους που, για οποιονδήποτε λόγο, δεν βρίσκονται κοντά μας.

Στην Ελλάδα γιορτάζεται κάθε χρόνο την τρίτη Κυριακή του Ιουνίου.

14/8/1974: Εκδηλώνεται στην Κύπρο ο δεύτερος «Αττίλας», με την προώθηση των τουρκικών δυνάμεων στη σημερινή γραμμή αντιπαράθεσης, μετά τον «τορπιλισμό» από τους Τούρκους των ειρηνευτικών συνομιλιών της Γενεύης. Σε ένδειξη διαμαρτυρίας, η Ελλάδα αποσύρει τις δυνάμεις της από το στρατιωτικό σκέλος του ΝΑΤΟ.