Εγγραφές Α΄ Τάξης για το σχολικό έτος 2020-2021

Από 15 έως και 29 Μαΐου 2020  οι γονείς/κηδεμόνες υποβάλλουν σχετικές αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας, σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας που αναρτώνται.

Χάρτης ορίων 6ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας

(Σε περίπτωση που δεν ανοίγει ο παραπάνω σύνδεσμος …)

Στην Α΄ τάξη εγγράφονται μαθητές/-ήτριες που γεννήθηκαν το 2014.

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη απαιτούνται:

Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση η οποία συμπληρώνεται από τους γονείς/κηδεμόνες με τα ακριβή στοιχεία των μαθητών/-τριών ώστε να γίνεται αυτεπάγγελτη αναζήτηση Πιστοποιητικών Γέννησης ή Ληξιαρχικής Πράξης Γέννησης των παιδιών.

(Κατεβάστε και συμπληρώστε ηλεκτρονικά το έντυπο.  Δεξί κλικ, αποθήκευση συνδέσμου ως…)

Ακόμα:

1. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου (θα δοθεί από τα νηπιαγωγεία σε συνεννόηση με τις  Νηπιαγωγούς).
  2. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/-ήτριας (π.χ. λογαριασμός ΔΕΚΟ, κινητής τηλεφωνίας, συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας κ.λ.π.).
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή/-ήτριας (κατεβάζετε σχετικό έντυπο από το σχολείο το οποίο θα συμπληρώσει παιδίατρος ή άλλος γιατρός και θα προσκομίζεται στο σχολείο)

Κατεβάστε το έντυπο σελ 1    έντυπο σελ 2

1. Βιβλιάριο υγείας ή άλλο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια ( Οι σελίδες με το ονοματεπώνυμο και τα εμβόλια).
  1. Αίτηση φοίτησης σε Ολοήμερο (προαιρετικά)       Έντυπο Ολοημέρου
  2. Αποδεικτικά εργασίας / ανεργίας κ.λ.π. για το Ολοήμερο.

Παρατηρήσεις:

1. Κατεβάζετε, ανοίγετε και συμπληρώνετε ηλεκτρονικά την αίτηση -υπεύθυνη δήλωση (επεξεργάσιμο αρχείο PDF) και την στέλνετε στην διεύθυνση αλληλογραφίας του σχολείου: mail@6dim-glyfad.att.sch.gr
  2. Επίσης ηλεκτρονικά, μπορείτε να στείλετε
    • α) το αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας
    • β) τη βεβαίωση του γιατρού
    • γ) σκαναρισμένες τις σελίδες από το βιβλιάριο με τα εμβόλια
    • δ) τη βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου
    • ε) αίτηση ολοημέρου και βεβαιώσεις εργασίας ή ανεργίας.

• Κατά την εγγραφή πρέπει να προσκομίζονται οι γνωματεύσεις ΚΕΣΥ ή άλλου φορέα, ή βεβαιώσεις ασθενείας, σε περίπτωση που υπάρχουν.
  • Σε περίπτωση δικαστικής απόφασης για την επιμέλεια του παιδιού, προσκομίζεται το αντίστοιχο δικαιολογητικό.
  • Σε περίπτωση που ζητηθεί Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599 μπορεί να εκδοθεί και ψηφιακά στον παρακάτω σύνδεσμο.
    Υπεύθυνη δήλωση με ψηφιακή υπογραφή

Με τη λήψη των εγγράφων θα γίνει τηλεφωνική επιβεβαίωση ότι παρελήφθησαν από το σχολείο.

Για όσους δεν έχουν την δυνατότητα ηλεκτρονικής αποστολής των εγγράφων ή έχουν οποιαδήποτε απορία,  εγγραφή θα γίνεται από τους γονείς των μαθητών κατόπιν ραντεβού με τη Διεύθυνση του Σχολείου.

Μπορείτε να καλείτε καθημερινά 9 π.μ. – 2 μ.μ. στα τηλέφωνα  210-9610842  και  6936021618

6ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας

Αλληλογραφία: mail@6dim-glyfad.att.sch.gr

__________________________________

Επισημαίνεται ότι, κατά την περίοδο των εγγραφών, αποτελεί ευθύνη των Διευθυντών/ντριών – Προϊσταμένων των σχολικών μονάδων η μέριμνα για την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.)

Ως εκ τούτου, παρακαλείστε ως προς την πιστή τήρηση των προτεινόμενων μέτρων.

Ο Δ/ΝΤΗΣ

Κωνσταντίνος Δημητρακόπουλος