ΔΙΔΑΣΚΑΣΚΑΛΙΑ 2ης ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας κοινοποιούμε την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ  για τη διδασκαλία της 2ης Ξένης Γλώσσας  το σχολικό έτος 2024-2025 : ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ 2ης ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα-Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

1_ΕΞΕ – 32385 – 2024 – Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ_ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ-ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ_2024-2025

Σας ενημερώνουμε ότι

α) την  Πέμπτη21 Μαρτίου 2024 στις 13.20 θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου για τους μαθητές των τάξεων Γ΄,Δ΄,Ε΄, ΣΤ΄ και θα γίνει ενημέρωση για τις τάξεις Α΄ και Β΄, και

β) Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 στις 08.15 π.μ – 09:40 π.μ.  θα πραγματοποιηθεί η γιορτή της 25ης Μαρτίου από τους μαθητές και τις μαθήτριες όλων των τάξεων. Το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει την Παρασκευή. Τα παιδιά θα έρθουν στο σχολείο για τη γιορτή και θα αποχωρήσουν αμέσως μετά με ευθύνη των γονέων.

ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι βάσει της εγκυκλίου ΕΓΓΡΑΦΕΣ_Α ΔΗΜΟΤΙΚΑ2024-2025 οι εγγραφές των μαθητών της Α΄ τάξης για το σχολικό έτος 2024 – 2025 ξεκινούν την Παρασκευή 1η Μαρτίου 2024 και ολοκληρώνονται την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024.

Στην Πρώτη (Α’) Τάξη γράφονται παιδιά, που γεννήθηκαν από 1 Ιανουαρίου 2018 μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2018.

Η αίτηση εγγραφής παρέχεται από το Σχολείο.

Η αίτηση, σύμφωνα με την πρόσφατη τροποποίηση του σχετικού νόμου, θα πρέπει να έχει τις υπογραφές και των δύο γονέων . Για τον λόγο αυτό θα πρέπει είτε να προσέλθουν και οι δυο για να κάνουν την αίτηση είτε να περάσει ο έτερος γονέας/κηδεμόνας από το σχολείο, εντός των προθεσμιών, για να (συν)υπογράψει τη σχετική αίτηση ή εναλλακτικά να αποστείλει σχετική υπεύθυνη δήλωση αποδοχής της εγγραφής του παιδιού του θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής είτε από ΚΕΠ, είτε από την ψηφιακή πύλη Gov.gr ή από Δημόσια Υπηρεσία.

Για την εγγραφή απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (αυτεπάγγελτη αναζήτηση από το Σχολείο για όσους μαθητές είναι δημότες σε Δήμους ή κοινότητες της Ελλάδας).
  2. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (θα προσκομιστεί από τους γονείς -κηδεμόνες)
  3. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.(Φωτοτυπία των εμβολίων από το βιβλιάριο υγείας).
  4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Μπορείτε να το εκτυπώσετε πατώντας εδώ_
  5. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (π.χ. εκκαθαριστικό εφορίας ή απόδειξη ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ, ή μισθωτήριο οικίας κ.λπ.)

Για λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας και αποφυγής συνωστισμού οι γονείς θα πρέπει να επικοινωνήσουν πρώτα με το σχολείο στα τηλέφωνα  2108329376 ,  2128098178 προκειμένου να καθορισθεί συγκεκριμένη ημέρα και ώρα προσέλευσής τους με τήρηση των κανόνων προσωπικής προστασίας.

Το ΑΔΥΜ θα πρέπει να προσκομισθεί στο σχολείο  (το αργότερο) την πρώτη ημέρα λειτουργίας του την επόμενη σχολική χρονιά (2023 – 2024). Για τη συμπλήρωσή του οι γονείς μπορούν να απευθυνθούν στα κατά τόπους Κέντρα Υγείας ή στον προσωπικό τους παιδίατρο.

Η Προσωρινή Αναπληρώτρια Διευθύντρια του 6ου Δ.Σ. Αγίων Αναργύρων

Κώτση Κωνσταντίνα

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ – ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Παρακαλούμε διαβάστε το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού σχετικά με τη διαδικασία εισαγωγής στα Πειραματικά, Πρότυπα και Εκκλησιαστικά σχολεία: 1.Δελτίο_τυπου_ΕΙΣΑΓΩΓΗ_ΜΑΘΗΤΩΝ_2024_v3

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ

Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το Χριστουγεννιάτικο Παζάρι με κατασκευές των μαθητών και  μαθητριών του σχολείου μας.   Τα έσοδα θα διατεθούν για φιλανθρωπικό σκοπό

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

σας γνωρίζουμε ότι

Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023, μετά το τέλος των μαθημάτων στις 13.20 μ.μ., θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου των μαθητών των τάξεων Γ΄- Δ΄- Ε΄ και ΣΤ΄.

Για τις Α΄ και Β΄ τάξεις θα γίνει μόνο ενημέρωση, μετά το τέλος των μαθημάτων, στις 13.20΄.

Επίσης, σας γνωρίζουμε ότι παράλληλα θα λειτουργήσει Χριστουγεννιάτικο παζάρι με κατασκευές των παιδιών στην αίθουσα εκδηλώσεων. Τα έσοδα από το παζάρι θα διατεθούν για φιλανθρωπικό σκοπό.

Από το σχολείο