Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2024

european day of languages 2024

Η 26η Σεπτεμβρίου είναι ημέρα αφιερωμένη στον εορτασμό των γλωσσών. Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (European Day of Languages), κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου, καθιερώθηκε στις 6 Δεκεμβρίου 2001, με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), το οποίο συμπληρώνει φέτος 75 χρόνια από την ίδρυσή του.

Κάθε τέτοια ημέρα ενώνουν τη φωνή τους το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe), το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (European Center for Modern Languages) και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (European Commission), με σχολεία, Πανεπιστήμια, γλωσσικά ινστιτούτα, εκπαιδευτικούς, μαθητές, φοιτητές και πολίτες απ’ όλη την Ευρώπη και τον κόσμο για να εορτάσουν τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης και του πλανήτη, με ποικίλες εκδηλώσεις.

Για το 2024, το θέμα του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών είναι «Γλώσσες για την ειρήνη»

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών,

τέσσερα σχολεία ενώσαμε τις δυνάμεις μας και ηχογραφήσαμε μηνύματα ειρήνης σε διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες.

Συγκεκριμένα, στα ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά,

γερμανικά, ισπανικά, αλβανικά, ρώσικα και βουλγάρικα.

Το 5ο Νηπιαγωγείο Πύργου είπε “ναι” στην ειρήνη,

η Β΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Επισκοπής φώναξε “όχι” στον πόλεμο,

το Ειδικό Νηπιαγωγείο Πύργου ζωγράφισε τις σημαίες των χωρών,

ενώ η Δ΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Επισκοπής έγραψε τη λέξη “ειρήνη” πάνω στο σύμβολο της ειρήνης,

το οποίο ήταν διακοσμημένο με τα χρώματα των σημαιών κάθε χώρας.

Δείτε παρακάτω την δουλίτσα μας !!

Ανάμεσα στα συνεργαζόμενα σχολεία πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη ,

κατά την οποία κάθε σχολείο παρουσίασε το παραχθέν υλικό του.