ΤΟ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΤΙΜΗΣΕ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Μαρ 201526

Η 25η Μαρτίου είναι Εθνική Γιορτή της Ελλάδας κατά την οποία γίνεται εορτασμός της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Η Επανάσταση του 1821 ήταν η ένοπλη εξέγερση των Ελλήνων εναντίον της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας με σκοπό την αποτίναξη της Οθωμανικής κυριαρχίας και τη δημιουργία ανεξάρτητου εθνικού κράτους.

Το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας οργάνωσε μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εκδήλωση για να γιορτάσει την επέτειο της 25ης Μαρτίου, ημέρα ιστορικής μνήμης και τιμής στους ήρωες της Επανάστασης. Ο πρώην Διευθυντής του σχολείου κ. Ντηλιάς Θωμάς τίμησε την εκδήλωση με την παρουσία του.

φοτο

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Τσαντίκου Βάγια και κ. Χατζή Ευαγγελία καθοδήγησαν και συντόνισαν τις προσπάθειες και την προετοιμασία των μαθητών, οι οποίοι μέσα από κείμενα και ποιήματα ζωντάνεψαν τους αγώνες του ελληνικού λαού για τις αξίες και τα ιδανικά της ελευθερίας, της εθνικής ανεξαρτησίας, της αυτοδιάθεσης των λαών και της εθνικής ενότητας.

Η χορωδία αποτελούμενη από μαθήτριες της Γ΄τάξης, συνοδευόμενη από την ορχήστρα με τους μαθητές Λίτσιο Κωνσταντίνο και Σπυρίδη Αλέξη, και με τη διεύθυνση της μουσικού κας Νασιώκα Έφης πλημμύρισε την αίθουσα εκδηλώσεων με τις ιστορικές μελωδίες και προκάλεσε ρίγη συγκίνησης.

Η όμορφη εκδήλωση έκλεισε με την παρουσίαση του θεατρικού έργου «Το Κρυφό Σχολειό». Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου Αποστολάκη Σπυριδούλα, Γαβριηλάτου Ειρήνη, Καβαλάρη Ευαγγελία, Καράι Ερινόλντα, Καραουλάνης Δημήτρης και Λίτσιος Κωνσταντίνος με συντονίστρια την κ. Τσαντίκου Βάγια ταξίδεψαν τους παρευρισκόμενους στη δύσκολη εποχή της σκλαβιάς όπου «όλα τάσκιαζε η φοβέρα».

φοτο 2

Η Διευθύντρια του σχολείου και ο Σύλλογος των διδασκόντων εκφράζουν τα συγχαρητήριά τους σε όλους τους συντελεστές της όμορφης γιορτής και τις θερμές τους ευχαριστίες στον κ. Μανωλόπουλο Αντώνη, την κ. Παπαγεωργίου Μαριλένα και τον κ. Χουλιάρα Θωμά για την αμέριστη βοήθεια και συμπαράσταση στο στήσιμο και τη σκηνοθεσία της θεατρικής παράστασης.

Μάρτιος 2015