«Επίκριση: έκφραση προσωπικής γνώμης ή όπλο λεκτικής βίας;»

Συγγραφέας: 5gymgala | Κατηγορία 6ο Τεύχος 2016-17 | , στις 08-11-2016

της μαθήτριας Έλενας Κοκονού (Γ2)

επικριση

Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε την τάση να σχολιάζουμε το παραμικρό που περνά μπροστά από τα μάτια μας. Πόσο, όμως, μπορεί να πληγωθεί κάποιος από ένα τέτοιο σχόλιο; Εκστομίζουμε λόγια χωρίς να εξετάζουμε πώς μπορεί να επηρεαστεί η ψυχολογική διάθεση του διπλανού μας.

Ναι, έχουμε δικαίωμα ελευθερίας λόγου και έκφρασης, παρά ταύτα όμως δε μας δίνεται κανένα απολύτως δικαίωμα να επικρίνουμε κάποιον για την εμφάνιση και τις επιλογές του, όταν αυτές δεν προσβάλλουν βέβαια την προσωπικότητα του άλλου. Απόφαση του καθενός είναι να ζει τη ζωή του με τον τρόπο που τον κάνει ευτυχισμένο. Δε μας βλάπτουν οι προσωπικές επιλογές των συνανθρώπων μας,( επαναλαμβάνω με απόλυτο σεβασμό στη ζωή των άλλων ), άρα ούτε εμείς πρέπει να τους βλάπτουμε με τους απαράδεκτους σχολιασμούς μας.