Τη Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου κλιμάκιο μηχανικών επισκέφτηκε το σχολείο μας προκειμένου να  ελέγξει τη στατικότητα του κτιρίου και τη γενική κατάστασή του. Ο έλεγχος που πραγματοποιήθηκε ήταν λεπτομερής τόσο στο εξωτερικό όσο και στο εσωτερικό μέρος του διδακτηρίου.

Οι μηχανικοί μας καθησύχασαν λέγοντάς μας ότι η κατάσταση του κτιρίου είναι πολύ καλή.

Παρόλα αυτά ως σχολείο προγραμματίζουμε ασκήσεις σεισμικής ετοιμότητας ώστε να μπορέσουμε- εκπαιδευτικοί και μαθητές-  να δράσουμε ψύχραιμα και συντονισμένα σε περίπτωση ενός μεγαλύτερου σεισμού.

Έχει συνταχθεί μνημόνιο ενεργειών σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης όπου αναφέρονται οι τρόποι και η σειρά  διαφυγής από τις αίθουσες καθώς και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για μια σειρά από προβλήματα που τυχόν δημιουργηθούν.