Αγαπητοί γονείς

Σας προσκαλούμε στην τέταρτη συνάντηση γονέων στα πλαίσια συνεργασίας μας με  το Κέντρο Πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας Ν. Βοιωτίας «ΠΡΟΤΑΣΗ ΖΩΗΣ» (σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ).

Το θέμα της συνάντησης θα είναι «Η ενίσχυση της αυτοεκτίμησης των παιδιών και ο ρόλος των γονέων».

Την Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00 στον χώρο του σχολείου.

Ενημέρωση – Ομιλία για την Κλιματική αλλαγή

Σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 10.00 π.μ, θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας,ομιλία για τους μαθητές με θέμα την κλιματική αλλαγή και την ευαισθητοποίηση όλων μας.
Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα και να πάρουν απαντήσεις. Επιπλέον, θα μπουν στη διαδικασία να ερευνήσουν και να πειραματιστούν με kits υδρογόνου!
Την εισήγηση θα πραγματοποιήσει ο κύριος Μακρίδης Σοφοκλής, καθηγητής του Τμήματος Μηχανικών Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Πατρών και Διευθυντής Εργαστηρίου Περιβάλλοντος και Τεχνολογιών Υδρογόνου, Αξιολογητής των προγραμμάτων IPCEI του Υπουργείου Ανάπτυξης και του ΕΛΙΔΕΚ Ελλάδα2.0.

Αγιασμός στο σχολείο μας!

Την Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 9.30 π.μ., θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας, ο καθιερωμένος αγιασμός.  Καλή σχολική χρονιά!

“Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά”

1

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην 8η χορευτική συνάντηση των Δημοτικών σχολείων του Δήμου Θηβαίων, χορεύοντας ρεμπέτικα. Υπεύθυνη χοροδιδάσκαλος η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κ. Αθηνά Ρόκα. Συνεργάστηκαν και συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων Αναστασία Κουρινιώτη και Νένα Σιμοπούλου. Θερμά συγχαρητήρια για την εξαιρετική εμφάνιση!!!

Ο σύνδεσμος για να δείτε ή να κατεβάσετε το βίντεο είναι:

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ

Η καλοκαιρινή γιορτή του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 7 Ιουνίου και ώρα 7 το απόγευμα στην αυλή του σχολείου.

Είναι αφιερωμένη στη δημοτική μουσική και θα ακουστούν δημοτικά τραγούδια από όλες τις περιοχές της πατρίδας μας.

Θα τραγουδήσουμε, θα χορέψουμε και θα διασκεδάσουμε αποχαιρετώντας τα μαθήματα και καλωσορίζοντας το καλοκαίρι.

Σάς περιμένουμε!afisa

Ζωγραφίζουμε τον τοίχο!

1

Μια ευχάριστη και δημιουργική ώρα για τους μαθητές των ΣΤ1 και ΣΤ2 του 5ου Δήμ. Σχολείου Θήβας, με την καθοδήγηση της εικαστικού κ. Τσιριγωτη Νάγιας. Ζωγράφισαν τον τοίχο στο γήπεδο του μπάσκετ με αθλήματα και συνθήματα όπως φιλία, σεβασμός, κοινωνικό ποίηση, οργάνωση κ. α. Συγχαρητήρια στα παιδιά και στην εικαστικό!!

“OXI ΣΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ” από το ΣΤ1

Οι μαθητές και μαθήτριες του ΣΤ1  δουλεύοντας ένα πρόγραμμα Υγείας, μας ενημερώνουν γιατί πρέπει να πούμε «ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ».

Υπό την επίβλεψη της δασκάλας τους κας Παναγιώτας Κατσαγάννη και της δασκάλας των Αγγλικών κας Βάσως Δελή, οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεκίνησαν με αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο. Συνέχισαν με τη δημιουργία αφισών, παιχνίδι ρόλων και ολοκλήρωσαν με την παραγωγή ενός τραγουδιού.

ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Καταγραφή

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΕΛΙΔΟΝΟΦΩΛΙΩΝ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε Θήβας « Ο Πίνδαρος»

σε συνεργασία με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρία και τον Εμπορικό Σύλλογο Θήβας

διοργανώνουν εκδήλωση καλωσόρισμα στην Άνοιξη και τα χελιδόνια με κατασκευή πήλινων φωλιών και πολλές εκπλήξεις!!!!

Σάββατο 1 Απριλίου 2023

11:00 π . μ. – 13:30

Κεντρική Πλατεία Θήβας

Σας περιμένουμε μικρούς και μεγάλους

3 ΟΡΘΟ

Η ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Παρουσία των γονέων και των συγγενών των μαθητών της ΣΤ΄τάξης θα πραγματοποιηθεί η σχολική μας γιορτή-τιμή στους ήρωες του ΄21.25η ΜΑΡΤΗ.1

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΗΒΑΣ

Π Ρ Ο Σ

κ. Τσεκέ Γιάννη

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ  Η Ρ Ι Ο

.png

Θερμές ευχαριστίες για τη δωρεάν  προσφορά φαρμακευτικού και παραφαρμακευτικού υλικού για τις  ανάγκες του σχολείου μας.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ